Sformułowano wiele hipotez wyjaśniających pochodzenie nazwy Italia. Oto kilka najpopularniejszych:
- Il mito di Italo – mit o legendarnym królu Italo, władcy państwa Enotria. Enotri przybyli na płw. Apeniński w epoce żelaza (XIw.) i osiedlili się na terenie Apulii, Bazylikaty i płn. Kalabrii. Starożytni historycy i filozofowie, min. Tukidydes, Wirgiliusz i Arystoteles, wspominali o królu Italo, od którego imienia nazwano Italię, krainę zamieszkiwaną przez Italów (Italioti/Italiotai), zwanych wcześniej Enotri, i stopniowo nazwa ta rozciągnęła się na cały półwysep.
- I Taliani – lud pochodzenia afrykańskiego, przybyły na Płw. Apeniński z antycznego miasta Tala. Wspomina o nich min. neoplatoński filozof Salustios, pisząc, że Taliani najpierw osiedlili się na Sycylii, potem powędrowali do dzisiejszej Toskanii i tam stworzyli swoje państwo Thalia, później Talia, i stąd powstała Italia.
- Viteliù/ Vituli/ Viteli – mieszkańcy ziemi młodych bydląt/byczków (z łac. vitulus – dziś wł.: vitelli), lud z pochodzenia Osków, który zamieszkiwał południową część Płw. Apenińskiego, w okolicach Catanzaro. Stopniowo pierwsza litera “v” zanikła, a starożytni Grecy zwali ich już Italói/Italioti/Italiotai (gr. italós – byk). Aż do V w. p.n.e. nazwy tej używano w odniesieniu do terenów dzisiejszej Kalabrii, a później rozpowszechniła się ona na środkowe i północne regiony Półwyspu Apenińskiego.
monety ludu Samnitów z napisem "Viteliu" (pismo oskijskie) Museo Nazionale Romano fot.francovalente.it |
SKĄD POCHODZI NAZWA „WŁOCHY”?
- Volsci, Volsini, czyli Wolskowie – celtyckie plemię zamieszkujące Valland, w języku słowiańskim zwani także Walchy lub Wołchy. Stopniowo zarówno Słowianie jak i niektóre plemiona germańskie zaczęły określać w ten sposób inne ludy pochodzące z Płw. Apenińskiego i ogólnie z Europy Południowej.
Plemię Wolsków (Volsci) było walecznym ludem, spokrewnionym ze szczepem Umbrów, zamieszkującym tereny wzgórz i bagien w południowej część Lacjum, północnej Kampanii i części Molise.
Stolicą Wolsków było Antium (dzisiejsze Anzio koło Rzymu). Posługiwali się oni indoeuropejskim językiem volsco (z rodziny osko-umbryjskiej), a ich nazwa miała pochodzenie etruskie.
Starożytni Rzymianie uważali Wolsków za plemię niezbyt „rozwinięte”i wielokrotnie ich podbijali, aż wreszcie prawie zupełnie unicestwili w IV w. p.n.e.
Wolskowie zmuszeni byli wyemigrować na północ Europy, i osiedlili się na terenach dzisiejszej Walii (Wielka Brytania).
Na zakończenie posłuchajmy jeszcze jak etymologię nazwy Włochy tłumaczy prof. Jan Miodek:
Oooooo jaki dobry artykul, nareszcie bede umiala wytlumaczyc mezowi , dlaczego nazywaja go "wlochem"! dzieki :-)
OdpowiedzUsuń:):):) pozdrawiam, Agnieszka
UsuńWedług mnie termin vlah, wołoch, wołk to starosłowianskie a raczej starsze indoeuropejskie WOŁK, WILK, WOLF. Tak nasi przodkowie (haplogrupa R) już 15 tyś lat temu określali staroeuropejczyków (haplogrupa I2). Dla nich, niebieskookich blondynów, europejscy tubylcy z południa byli dzicy i zarośnięci jak wilki.
UsuńCiekawe wyjaśnienia...pieknie dziękuję i pozdrawiam serdecznie!
OdpowiedzUsuńja także pozdrawiam ciepło, Agnieszka
OdpowiedzUsuń