Przez cały tydzień w Genui odbywają się spotkania, konferencje, spektakle teatralne i pokazy przedstawiające doskonałość kobiet w sztuce, kulturze i nauce, w polityce i świecie biznesu, rzemiośle czy gastronomii.
W programie także Salone delle Identità Territoriali, a w nim Lady Truck - symbolu niezłomnej kobiety, reprezentującej najcięższe i najtrudniejsze zawody wykonywane przez płeć piękną - czyli spotkania z kobiecymi super- przedsiębiorcami.
Podczas gdy w Genui podkreśla się doskonałości zawodowe i artystyczne kobiet, to tak naprawdę ogólna sytuacja zawodowa kobiet we Włoszech wciąż jest bardzo trudna.
Feministyczny portal senonoraquando.eu cytuje analizę dziennikarzy z prestiżowego Wall Street Journal, z której wynika, że procent zatrudnionych kobiet we Włoszech jest prawie najniższy z krajów uprzemysłowionych: pracuje tylko 50,4% kobiet, podczas gdy średnia europejska sięga 62%. A na liście OECD, z krajów uprzemysłowionych, za Włochami znajduje się tylko Grecja, Turcja i Meksyk.
Jednakże, dodają eksperci Wall Street Journal, paradoksalnie recesja we Włoszech sprzyja poprawieniu się sytuacji zawodowej kobiet. Ze statystyk wynika, że to właśnie kobiety potrafią dłużej od mężczyzn utrzymać stałe zatrudnienie, a poza tym w ostatnich latach wkroczyły na rynek pracy następne dziesiątki tysięcy kobiet, i to całkiem nieźle sobie radząc.
Tak więc to właśnie kryzys zapoczątkował w pewnym sensie niezamierzoną "rewolucję" na rynku pracy we Włoszech, co pozwoli na stopniową zmianę dynamiki rodzinnej i wzmocni siłę przetargową kobiet na rynku pracy - podkreśliła Magda Bianco, ekonomistka z Banca d'Italia. Jednakże, dodaje Magda Bianco, jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o "punkcie zwrotnym".
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz