Brianza to kraina geograficzna w Lombardii, położona na północ od Mediolanu, która ciągnie się aż do południowych granic prowincji Como i Lecco. Nazwa tego terenu pochodzi od celtyckiego słowa brig, który oznaczał wzgórze.
Dziś to obszar wysoko zurbanizowany i uprzemysłowiony. To także jeden z najgęściej zaludnionych terenów Europy, wyobraźcie sobie, że mieszka tu 1370 mieszkańców na km kwadratowy. W sumie na obszarze 880 km kwadratowych żyje 1,2 miliona osób! Aż trudno uwierzyć, że w poprzednich stuleciach na rozlegych terenach Brianzy ciągnęły się tylko pola, lasy i łaki, a krainę tą nazywano powszechnie Toskanią Lombardii.
To tutaj arystokraci budowali piękne i bogato zdobione letnie pałace, spotykali się na polowaniach królewskich, np. w pałacu Villa Cicogna Mozzoni, a w upalne dni na zabawach wodnych w specjalnie skonstruowanych Ninfeach, jak na przykład w rezydencji Visconti Borromeo Arese Litta w Lainate.
Takich rezydencji było naprawdę wiele, część z nich została odrestaurowana i udostępniona zwiedzającym. Dziś proponuję wycieczkę do rezydencji Palazzo Arese Borromeo w Cesano Maderno z XVIIw.
Jak sama nazwa wskazuje właściciele posiadłości byli bliskimi krewnymi potężnego rodu Arese Borromeo, których pałace możemy podziwiać m.in. w Mediolanie, wspominany wyżej pałac w Lainate, czy chociażby "bajkową" wręcz rezydencję pałacową na wyspie borromejskiej Isola Bella.
Powyżej Loggia i dziedziniec honorowy.
Pałac Arese Borromeo był wzorem dla architektury i sztuki lombardzkiej epoki późnego baroku. Na jego przykład budowano i dekorowano dziesiątki innych rezydencji arystokratycznych w Brianzy.
Z wysokiej eleganckiej Loggi rozciągał się wspaniały widok na ogrody pałacowe (dziś park miejski) w stylu all'italiana.
W pałacu, dziś częściowo odrestaurowanym, można podziwiać 33 sale udekorowane sugestywnymi malowidłami ściennymi. W odróżnieniu od części parterowej (patrz wyżej) na piętrze malowidła ścienne pokrywały całą powierzchnię ścian i sufitów.
Poniżej sugestywne Sale alla Mosaica udekorowane na wzór Ninfeum mozaiką kamyków rzecznych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz