Strony

30 kwietnia 2014

Powstała "pizza berlusconiana"

W miasteczku Cesano Boscone, gdzie były premier Silvio Berlusconi ma wkrótce rozpocząć pracę społeczną w ośrodku opieki społecznej Istituto Sacra Famiglia w ramach odpracowania kary nałożonej przez sąd, mieszkańcy już zaczęli wykorzystywać tę informację jako świetny pomysł na promocję własnych interesów.

I tak na przykład właściciel pizzerii La Pregiata wymyślił właśnie najnowszy przepis na pizzę, którą nazwał pizza berlusconiana. Ma także nadzieję, że były premier pojawi się któregoś dnia i osobiście spróbuje nowego dania.


29 kwietnia 2014

Włoskie klasztory: abbazia, monastero, convento...

Abbazia - opactwo, od gr.i aram. abba (ojciec); zwana również badia
To rodzaj prawnie niezależnego i niegdyś samowystarczalnego ekonomicznie klasztoru (wraz z przynależnymi mu budynkami i posiadłościami ziemskimi), w którym urzęduje opat - abate/badessa - sprawujący kontrolę nad wspólnotą religijną złożoną z przynajmniej 12 zakonników. Zwykle jednak liczba zakonników była o wiele wyższa, a władza opata rozciągała się na ogromne terytoria, np. Abbazia della Santissima Trinità di Cava de' Tirreni (Salerno) w XII i XIIIw. miała pod kontrolą ponad 340 kościołów, ponad 90 prioratów i 29 mniejszych opactw. 
Opactwo było nie tylko centrum religijnym, ale i istotnym centrum kulturalnym i politycznym na danym terenie.


28 kwietnia 2014

Włoski raj kwiatów szkockiego kapitana

Pewnego dnia kapitan Neil Boyd McEacharn Watson, wracając z Wenecji do ojczystej Szkocji w 1930r. przeczytał ogłoszenie w gazecie o sprzedaży willi z rozległym wokół parkiem nad jeziorem Maggiore



Długo się nie namyślając, kapitan postanowił przerwać powrotną podróż i "zahaczyć" o malowniczo położoną miejscowość Pallanza. 

Mimo, że willa, zwana wówczas Crocetta, wraz z przyległym parkiem wydawała się bardzo zaniedbana, to kapitan, pasjonat botaniki i zakochany we włoskich krajobrazach, dostrzegł w posiadłości ogromny potencjał. 
Nie oparł się więc pokusie i kupił tę prawdziwą perełkę nad jeziorem Maggiore nadając jej imię Villa Taranto, po swoim antenacie, McDonaldzie, księciu Taranto.


Wkrótce kapitan rozpoczął projekt swojego życia, przemieniając zapuszczony park w ogrody botaniczne rozciągające się na terenie 160 tys. m kw., dziś jedne z najpiękniejszych ogrodów we Włoszech.

Przez lata jeździł po świecie zbierając różne gatunki roślin, kwiatów, drzew i krzewów, dzięki czemu stworzył nad jeziorem Maggiore prawdziwie rajski zakątek.

25 kwietnia 2014

Niezwykłe pielgrzymowanie do Rzymu

Rzym przygotowuje się na "inwazję" 2-3 milionów pielgrzymów



Przyjeżdżają tu wszelakimi środkami lokomocji: są tacy, którzy przybywają pieszo, inni w biegu maratońskim, organizują wyprawy rowerami, na oklep, dorożką, i wreszcie w fantazyjnych kostiumach i przebraniach. 

24 kwietnia 2014

Zakupy i zabawa na Targach w Modenie

Kto jeszcze nie zdecydował gdzie się wybrać w najbliższych świątecznych dniach (tym bardziej, że na północy Włoch zapowiadane są raczej deszczowe prognozy), Modena zaprasza na Targi  Fiera di Modena w dniach od 25 kwietnia do 1 maja. 


Każdy znajdzie tu coś dla siebie:

23 kwietnia 2014

Kanonizacja papieży - informacje praktyczne

27 kwietnia o godzinie 10.00 rozpocznie się msza kanonizacyjna. Liturgię poprzedzi odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego oraz zostaną także odczytane teksty autorstwa obu kanonizowanych tego dnia papieży.
Według podanych informacji mszę koncelebrować będzie z papieżem Franciszkiem około tysiąc kapłanów, głównie kardynałów i biskupów.

22 kwietnia 2014

Gdzie się podziali...prawdziwi Rzymianie?

Kto z nas nie czytał z wypiekami na twarzy o podbojach niezwyciężonych Rzymian...



Dzisiaj potomków prawdziwych Rzymian, mówiących z dumą o sobie Romani de Roma, już coraz mniej.... Gigi Proietti, Christian De Sica, Carlo Verdone, Enrico Brignano..., którzy nawet w podkoszulce potrafią być eleganccy i rozśmieszyć każdego nie będąc przy tym wulgarnym. Jednym słowem prawdziwy Rzymianin to "gatunek na wyginięciu".



Jak czytamy na stronach web rodowitych mieszkańców Rzymu, dzisiejszy prawdziwy Rzymianin charakteryzuje się min. poniższymi cechami (oczywiście z przymrużeniem oka):

19 kwietnia 2014

Włoski poradnik wydawniczy dla cudzoziemców

BooksinItaly to informacyjny portal wydawniczy redagowany w języku włoskim i angielskim, który ma na celu promowanie włoskiej książki na  rynku światowym.

Portal skierowany jest przede wszystkim do cudzoziemców (wydawców, agentów, tłumaczy, italianistów, nauczycieli, wykładowców, bibliotekarzy, studentów, moli książkowych...) ciekawych nowości wydawniczych we Włoszech.

18 kwietnia 2014

Sztuka w wielkanocnym jaju - wystawa w Rzymie

L'arte nell'uovo di Pasqua - Sztuka w wielkanocnym jaju, to dwunasta edycja wystawy nowoczesnego design i glamour, których tematem przewodnim jest świąteczne jajo  w wykonaniu artystów, malarzy, rzeźbiarzy i projektantów, w tym wybitnego polskiego artysty, Igora Mitoraja.

17 kwietnia 2014

Włoskie miasteczka na szczytach światowych rankingów

Na internetowych portalach pojawia się coraz więcej światowych konkursów i rankingów, dzięki czemu można odkryć wiele rajskich zakątków turystycznych we Włoszech.


Poznajmy niektóre z nich:

16 kwietnia 2014

Język i kultura Włoch w telewizji internetowej

O kursach z języka i kultury Włoch pisałam już w:

Wielki portal języka włoskiego dla cudzoziemców,  
Bezpłatne ćwiczenia z gramatyki włoskiej online
Bezpłatne kursy języka włoskiego online 
Darmowe kursy języka włoskiego dla cudzoziemców

Dziś polecam także nowy portal Alma.tv - lingua e cultura italiana per il mondo, którego autorem jest znane wydawnictwo językowe Alma Edizioni. 


Targi Wielkanocne w Neapolu

Pod koniec marca zainaugurowano drugie Targi Wielkanocne w Neapolu na terenie Decumani. Tegoroczne Targi trwać będą do 1 maja.

Tematem przewodnim tej edycji jest Un’emozione millenaria; il Centro Antico di Napoli si racconta ("Tysiącletnie emocje; Starówka Neapolu opowiada").

15 kwietnia 2014

Uwaga na włoskie przedrostki

W języku włoskim, podobnie jak i innych językach, przedrostki (prefiksy) odgrywają ogromną rolę w tworzeniu wyrazów pochodnych, a co za tym idzie w dokładnym rozumieniu treści przekazu.

Czasami różnica między dwoma przedrostkami wydaje się bardzo "ulotna", a jednak potrafi bardzo wzbogacić potoczne słownictwo, jeśli tylko umiemy się nimi odpowiednio posługiwać. 


W niektórych przypadkach wyrażają sprzeczność, w innych opozycję, czy pozbawienie czegoś, itd. ... W razie wątpliwości warto więc zajrzeć do dobrego słownika ponieważ przedrostki mogą spowodować wiele nieporozumień ze względu na ich podobną funkcję. 

14 kwietnia 2014

Włoskie social-bombardowanie w sieci

Socialbombing.org to pierwsza we Włoszech witryna, która przeznacza swoją przestrzeń w sieci na masowe wysyłanie haseł, apelów i protestów Tweeterem o bardzo różnorodnej tematyce: politycznej, społecznej, itd. 


Każdy potencjalny użytkownik może wziąć udział w "social-bombardowaniu" i dołączyć swój Tweeter, dzięki czemu adresat otrzyma nieskończoną ilość takich samych apelów, których nie może zablokować.

12 kwietnia 2014

Italian Invasion, czyli najazd Włochów na Amerykę

Najnowsze reklamy Fiata 500 ze szczyptą wyobraźni, humoru i standardowych stereotypów:


np. co by było gdyby... na Amerykę zamiast Brytyjczyków najechali Włosi!

11 kwietnia 2014

Florencja z perspektywy

Dziś nostalgicznie powracam do Florencji...

Zamiast zabytków tym razem  proponuję Florencję z dalekiej perspektywy. W samym sercu pejzażu oczywiście katedra Santa Maria del Fiore z kopułą Filippa Brunelleschiego.



Rzym: pamiątkowe bilety komunikacji miejskiej z okazji kanonizacji papieży

Z okazji kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII zarząd transportu w Wiecznym Mieście przygotował pamiątkowe bilety komunikacji miejskiej

10 kwietnia, do sprzedaży trafi 2 miliony biletów z nieznanymi dotąd portretami obu papieży.

10 kwietnia 2014

Włoska miłość księcia Stanisława Poniatowskiego

Książę Stanisław Poniatowski (Warszawa 1753 - Florencja 1833), podskarbi wielki litewski, bratanek i imiennik króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, jest może mało znaną, ale bardzo ciekawą postacią historyczną. 



Był ponoć dobrze zapowiadającym się, utalentowanym, ostrożnym i dalekowzrocznym politykiem na polskim dworze, jednak nie cieszył się uznaniem szlachty polskiej do której odnosił się bardzo krytycznie. Wreszcie, nie mogąc znieść złośliwości opieszałych szlachciców, tuż po ogłoszeniu Konstytucji 3 Maja w 1791, rozgoryczony książę-patriota przeniósł się na stałe do Włoch.

9 kwietnia 2014

Ginkgo - włoski parasol przyszłości

Wychodząc z założenia, że co roku na świecie wyrzuca się do kosza ponad miliard zepsutych parasoli, łącznie 240 ton, których nie można powtórnie zużyć (ponieważ każdy parasol składa się z co najmniej 120 różnych elementów), włoscy projektanci postanowili wymyślić znacznie  prostszy i bardziej fukcjonalny parasol. Jednak nie mieli na myśli ani drogich, super technologicznych wynalazków, ani tym bardziej popularnych ostatnio przedmiotów tzw. usa e getta (jednorazowych) w cenie 2 euro...


Młodzi włoscy wynalazcy nowoczesnego i 100%-ekologicznego parasola Ginkgo wygrali już kilka nagród dzięki czemu mogli zrealizować i wypromować swój pomysł na szeroką skalę.

8 kwietnia 2014

Język włoski w różnych dziedzinach i specjalnościach

Na rynku włoskim  pojawia się coraz więcej podręczników z języka włoskiego oferujących  szeroki zestaw słownictwa z różnych dziedzin  i sektorów specjalistycznych.

Poniżej kilka ciekawych tytułów: 

DIARIO DI BORDO PER ASSISTENTI FAMILIARI Manuale di italiano per lavoratori stranieri (Isabella Totaro, sergio Pizziconi, Guerra Edizioni)


7 kwietnia 2014

Włoska tradycja żywych obrazów przed Wielkanocą

Z okazji Wielkanocy oprócz tradycyjnych procesji Drogi Krzyżowej w niektórych włoskich miastach przedstawiane są badzo sugestywne  żywe obrazy - quadri viventi.


Poniżej kilka przykładów:

6 kwietnia 2014

Festyn cytrusów na Sardynii

Tradycyjny festyn cytrusów - Sagra degli agrumi w Muravera (prov. Cagliari) w dniach 4-6 kwietnia rozpoczął tegoroczny sezon turystyczny na Sardynii


Małe miasteczko Muravera słynie bowiem z uprawy owoców cytrusowych, chociaż jarmark cytrusowy to okazja do pokazania tradycji i folkloru całej wyspy i jej mieszkańców. Ponadto, oprócz degustacji można było uczestniczyć w spektaklach teatralnych i muzycznych, obejrzeć wystawy, zwiedzić lokalne sady cytrusowe i  wziąć udział w wielu innych atrakcjach.

4 kwietnia 2014

Książka "zawieszona" - nowa inicjatywa we włoskich księgarniach

O kawie "zawieszonej" i podobnych inicjatywach czytaliście już w artykule Solidarni Neapolitańczycy w dobie kryzysu, a tymczasem w księgarni Libreria Ex Libris Cafè w Pola, prowincja Salerno, narodził się nowy pomysł libro sospeso - książka "zawieszona", z myślą o zachęcaniu młodzieży do czytania:

3 kwietnia 2014

Anioły dla Podróżników po Włoszech

Angeli per Viaggiatori, czyli Anioły dla Podróżników to przyjaciele-wolontariusze na miejscu, którzy oprowadzą cię w podróży po mieście, które wybierzesz.

Taki przewodnik okaże się szczególnie przydatny w miejscach gdzie turysta może nie do końca czuć się bezpiecznie lub chce zwiedzić miejsca oczami mieszkańców a nie tylko śledzić trasy turystyczne. 


Olimpiada z języka włoskiego we Florencji

11-12 kwietnia 2014r w Palazzo Vecchio we Florencji już po raz kolejny odbędzie się finał ogólnokrajowej olimpiady z języka włoskiego organizowany przez włoskie Ministerstwo Edukacji (MIUR), we wspópracy z Accademia della Crusca, Ministerstwem Spraw Zagranicznych,  Associazione per la  Storia della Lingua Italiana, Rai Radio3 i Rai Educational

2 kwietnia 2014

Zarobki kierowców we Włoszech

Od 6 kwietnia cudzoziemcy mogą być zatrudniani w transporcie publicznym (przypomnijmy, że do tej pory obowiązywał dekret z 1931 r., zgodnie z którym przedsiębiorstwa transportu publicznego mogły zatrudniać tylko osoby z obywatelstwem włoskim.)

Z sondaży prasowych i dyskusji na włoskich stronach social networks dowiadujemy się o średnich zarobkach kierowców we Włoszech zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym

1 kwietnia 2014

Włoski świat wróżek i wróżbitów

Po co chodzić do wróżki i wróżbity we Włoszech: mago/a, astrologo/a, medium, sensitivocartomante, chiaroveggente, parapsicologo/a, albo nawet mentalista (???) . O tym dowiemy się przeglądając choćby lokalne ogłoszenia prasowe... 


Poniżej kilka przykładów: