Strony

27 lutego 2016

Włoskie miasta chcą być przyjazne zwierzętom

We Włoszech podobnie jak i w innych krajach coraz więcej organizacji walczy o prawa zwierząt podejmując akcje bojkotu okrutnej tresury i używaniu zwierząt wbrew ich woli dla ludzkiej rozrywki.

Spektakle cyrkowe, wyścigi konne, walki psów i inne „atrakcje” powodujące cierpienie i nieustanny stres zwierzęcia spotykają się coraz częściej z dezaprobatą opinii publicznej.

25 lutego 2016

Alpy i ich przedrostki w języku włoskim


Od zamierzchłych czasów Alpy, najpotężniejszy łańcuch górski Europy, kojarzyły się ludności z geograficzno-polityczną granicą, separując Włochy od Francji, Szwajcarii, Austrii, Słowenii, Niemiec, Lichtensteinu... 


Dzieliły regiony, ludność, dialekty, mentalność... Bo po drugiej stronie Alp był już jakby inny świat: Gallia, historyczna kraina Europy zamieszkana przez ludy celtyckie, i obejmująca ziemie dzisiejszej Francji, Szwajcarii, Belgii.

Jeszcze za czasów Juliusza Cezara powstały nazwy Gallia Cisalpina (Przedalpejska) i Gallia (Transalpina) Zaalpejska.

Do dziś wiele pojęć w języku włoskim nawiązuje do tej naturalnej ponadczasowej granicy chociażby przy pomocy popularnych przedrostków, np.: cis-; sub-; trans-; pre-. 

23 lutego 2016

Makaronowy hit sezonu: pasta risottata!

Włoska filozofia kreatywnej i zdrowej kuchni od wielu lat zdominowała cały świat. 
Ostatnio bardzo modny we Włoszech stał się przepis na innowacyjne gotowanie makaronu razem z sosem, typu à la risotto.

Tak przygotowany makaron  jest doskonałą propozycją zarówno dla nowicjuszy w kuchni włoskiej jak i dla tych, którzy dysponują niewielką ilością czasu na ugotowanie czegoś specjalnego. W obu przypadkach rezultat was mile zaskoczy. Kto nie wierzy niech spróbuje, a przekona się, że ta niezwykle prosta metoda znacznie podnosi walory smakowe i zapachowe każdej makaroniarskiej potrawy.

Do przygotowania dania tzw. pasta risottata najlepiej posłużyć się szybkowaremSzybkowary mają wiele wspaniałych zalet, przede wszystkim sprzyjają ekologii i zdrowiu. Oszczędzają energię (czas gotowania redukuje się do minimum), a ponadto pozwalają gotować potrawy bez rozkładania witamin i substancji organicznych niezbędnych dla  naszego zdrowia. Gotowanie w nich jest jednym z najzdrowszych metod przygotowywania posiłków.

20 lutego 2016

Włoska kawa to rytuał


Kawa we Włoszech to rytuał. Spożywa ją ponad 96% mieszkańców Włoch, najwięcej na północnym zachodzie (Piemont i Lombardia) i na południu (Lacjum, Kalabria, Apulia oraz wyspy). 

Jednak jest to zwyczaj, który nie powinien kojarzyć się tylko z szybkim łyknięciem czarnego płynu z byle jakiej filiżanki, na stojąco, w byle jakim barze. Statystyki podają, że najczęściej kawę spożywa się we własnym domu (89%). Dotyczy to szczególnie kobiet, oraz mężczyzn po 45 roku życia. Może dlatego, że kawa sprzyja też relaksującym pogaduszkom i jest wspaniałym pretekstem do intymnych zwierzeń. Najlepiej smakuje się włoską kawę serwowaną elegancko w saloniku na kanapie po wystawnym obiedzie w kręgu przyjaciół. 



Jak podawać dobrze zaparzoną kawę aby wszyscy poczuli wyjątkową atmosferę tego rytuału? Warto zajrzeć do oficjalnych reguł Galateo (tj. włoskiego bon ton) i sięgnąć po odpowiedni zestaw akcesoriów do kawy.

Potrzebne nam bedą oczywiście porcelanowe filiżanki, dzbanuszek do mleczka, cukiernica, serwetki (z materiału gdy podajemy także coś słodkiego), i lśniące łyżeczki, a jeśli cukier podajemy w kostkach, to obowiązkowe są także szczypce do cukiernicy. 

18 lutego 2016

Rząd włoski wysyła wojsko na ulice Neapolu przeciwko organizacjom przestępczym

Zapraszam do przeczytania mojego artykułu prasowego, który ukazał się na łamach Wirtualnej Polski. 

Tematem jest walka z camorrą w Neapolu i ostatnia decyzja włoskiego ministra Angelino Alfano aby wysłać wojsko na ulice miasta.

16 lutego 2016

Najbardziej strzeżone miejsce na Półwyspie Apenińskim

Portal Focus.it wśród 9 najbardziej strzeżonych miejsc na świecie wymienia Tajne Archiwa Watykanu, które zawierają zgromadzone przez wieki (ponad 1000 lat historii) księgi, dokumenty, akty, manuskrypty,  i korespondencję Stolicy Apostolskiej.


15 lutego 2016

F jak fawizmo

Na prośbę jednej z Czytelniczek poruszę dziś temat choroby zwanej  Favismo, po polsku Fawizmem.

We Włoszech najwięcej przypadków odnotowano na terenie Sardynii (od 15,8 do 24% populacji) i w niektórych grupach etnicznych w południowych regionach kraju. 


10 lutego 2016

Włoskie linie lotnicze przyjazne dzieciom

"Proszę zapiąć pasy..." - linie lotnicze prześcigają sie już nie tylko w jakości usług i konkurencyjnych cen biletów, w ostatnich latach atrakcyjne stały się nawet filmiki informujące o zasadach bezpieczeństwa podczas lotu.



Włoskie Linie Lotnicze Meridiana z główną siedzibą w Olbii (Sardynia) w tym roku proponują bardzo sympatyczne wideo o bezpieczeństwie podczas lotu.


9 lutego 2016

Topinambur po włosku

Na prośbę pani Krystyny, dziś proponuję temat: TOPINAMBUR

Na początek zacytuję Aleksandrę Seghi, która jest moim ekspertem w kuchni włoskiej

"topinambur po włosku nazywany jest również rapa tedesca (niemiecka rzepa) lub carciofo di Gerusalemme (karczochem z Jerozolimy). W Polsce spotyka się nazwy: topinambur lub słonecznik bulwiasty. We Włoszech mówi się, że jest to przodek ziemniaka.