10 stycznia 2015

Miłosne schadzki w gondolach weneckich

Chyba już tylko na starych malowidłach Wenecji i archiwalnych zdjęciach można jeszcze oglądać popularne w poprzednich epokach gondole z charakterystyczną elegancką kabiną, zwaną il felze.

fot. laltravenezia.blogspot.it
Kabina weszła w życie już w epoce Baroku, a ponieważ okazała się być bardzo praktyczną i romantyczną "falującą" alkową przetrwała w niezmienionej formie aż do XXw., kiedy to zaniechano wypływania na wodę tego rodzaju zabytkowych gondoli.  

Gondole z kabiną nie były wystarczająco stabilne, i stawały się bardzo niebezpieczne dla pasażerów, gdy na weneckich kanałach rozpowszechniły się nowoczesne motorówki.

historyczne regaty

Wróćmy jednak do XVIw. Pierwsze drewniane budki miały dawać schronienie arystokratycznym pasażerom w razie niepogody. Stopniowo jednak zwykłe budki stawały się coraz bardziej eleganckie, przytulne i komfortowe, w których wygodne kanapy wyściełano miękkim i bogato zdobionym suknem. Również zewnętrzne dekoracje stawały się coraz bardziej wyrafinowane, a do tego wszystkie strony kabiny mogły być dyskretnie zasłonięte czarną kotarą lub nawet żaluzjami, tak aby zapewniać intymność pasażerów.


Z takiego właśnie intymnego saloniku na wodzie korzystali często wysoko urodzeni panowie z Wenecji oraz przyjezdni zapraszając na przejażdżkę gondolą miejscowe panie do towarzystwa, kurtyzany, czy frywolne mężatki szukające przygód. W gondolach umawiano się na grę w karty, na kolacje, wreszcie na miłosne schadzki.


fot. wikipedia
Niestety, takie gondole z  wysoką kabiną były wywrotne i przy burzliwych ekscesach po alkoholu zdarzały się tragiczne wypadki, kiedy to gondola przekręcała się na wodzie i któraś z kurtyzan wpadała bezpowrotnie do głębokiej wody: 
Una delle imbarcazioni che riportavano a casa, da Murano verso Venezia, le ragazze, si rovesciò all'altezza dell'Isola di San Cristoforo /.../ "e doi femene xe anegae". - (fragment z książki "Veneziasconta. 7 secoli di piaceri, intrighi e scandali erotici"- Claudio Dell'Orso; Studio LT2 Ed.)

Niewątpliwie il felze w znacznym stopniu przyczyniło się do rozpowszechnienia mitu o Wenecji jako miasta tajemnic, intryg, schadzek, zdrad i przygód miłosnych. Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza