13 września 2015

Chiavenna nad jeziorem Como i historia nut muzycznych

Nad jeziorem Como w malowniczo położonej miejscowości Chiavenna (prov. Sondrio) znajduje się klasztor pochodzący prawdopodobnie jeszcze z Vw. - Collegiata di San Lorenzo z zabytkową chrzcielnicą z XIIw. 
To właśnie tu zaczniemy nasze zwiedzanie ponieważ lokalne muzeum Museo del Tesoro kryje w sobie prawdziwe skarby kultury. 

portyk z XVII-XVIIIw,

Najcenniejszym skarbem jest tzw. Pace di Chiavenna, czyli oprawa ewangeliarza - ozdobnej księgi liturgicznej. Oprawa pochodzi z XIw., wykonana jest ze złota i udekorowana wspaniałymi kamieniami szlachetnymi.

fot. valchiavenna.com

fragment oprawy pod szkłem powiększającym
Ponadto, Muzeum w Chiavennie konserwuje niezwykle cenny pierwotny kod muzyczny z XIw, dzięki któremu możemy prześledzić jak powstały dzisiejsze nuty.Otóż autor zapisu rysował znaki odzwierciedlające na papierze ruchy ręki kantora klasztornego chóru gregoriańskiego, stąd pochodzi nazwa z greckiego: znaki cheironomiczne. Od tego czasu członkowie chóru nie musieli już uczyć się na pamięć jak wykonać każdy fragment pieśni, mogli teraz śledzić tak oto zapisany kod muzyczny.powyżej: schemat pierwotnych i nieco późniejszych znaków graficznych

Porównanie zapisu nut tej samej pieśni w starym i w nowszym już wydaniu


gama muzyczna utworzona przez słynnego teoretyka muzyki, Guido d'Arezzo

Do dalszej wędrówki po Chiavennie i odkrywaniu jej skarbów zapraszam w kolejnym artykule już wkrótce...

2 komentarze:

  1. Piękne miejsce i ile ciekawych wiadomości.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, to być może mało znana miejscowość, ale pięknie położona i kryje w sobie bardzo ciekawe historie... Pozdrawiam, Mażeno.

      Usuń