Strony

31 lipca 2013

Festival Folk w Apulii 2013

W dniach od 4 do 10 sierpnia odbędzie się osiemnasty Carpino Folk Festival 2013 na Półwyspie Gargano w Apulii. 
Planowane są także dwa koncerty zapowiadające Festival: 31 lipca w Rogi Garganico i 1 sierpnia w Foce Varano.



30 lipca 2013

Zamierzchłe czasy języka włoskiego

Passato remoto uważany jest powszechnie przez cudzoziemców za czas typowo literacki, “niewygodny”, i właściwie tak rzadko używany w języku mówionym, że niemal zbędny…


W północnych Włoszech passato remoto faktycznie prawie zanika dziś z języka potocznego, zachowując jeszcze swoje zastosowanie w języku literackim, natomiast w południwych regionach nikogo nie dziwi nadużywanie tego czasu właśnie w języku potocznym, nagminnie zastępującego passato prossimo.

29 lipca 2013

Drobne prace i dodatkowe zlecenia we Włoszech

Kto chce dorobić po pracy, lub w weekendy...
Kto szuka rzemieślnika do drobnej naprawy, malarza ściennego, przeróbki krawieckiej, pomocy domowej, informatyka, itd....



Tabbid.com to bezpłatny portal we Włoszech, coś w rodzaju social network drobnych zleceń, oferujący wymianę ogłoszeń dla osób szukających dodatkowej pracy "na boku" i ich potencjalnych klientów.

27 lipca 2013

Opłata turystyczna we Włoszech

Imposta/tassa di soggiorno - opłata turystyczna, zwana w Polsce jako "opłata klimatyczna" lub "opłata uzdrowiskowa" to obowiązkowy podatek miejscowy we Włoszech płacony od każdego turysty za nocleg w danej miejscowości. 



Podatek pobierany jest bezpośrednio na rachunek hotelu, B&B, campingu, itd. Przy czym im bardziej luksusowa kategoria hotelu, tym opłata dla turysty się zwiększa. 

26 lipca 2013

We włoskiej rezydencji polskiego bankiera

Villa Toeplitz powstała pod koniec XIXw. na wzgórzu u stóp Sacro Monte, na terenach rozleglych sadów owocowych, dziś eleganckiej dzielnicy Sant'Ambrogio Olona w Varese (ok. 60km na pólnoc od Mediolanu).

Parco di Villa Toeplitz - Varese


Posiadlość należała do zamożnych niemieckich właścicieli Hannesen, ale w 1914r. nabył ją  polski bankier, Józef Toeplitz, po czym rozpoczął pierwsze prace renowacyjne i przebudowy rezydencji. Jednym z nowszych elementow rezydencji mialo być małe, aczkolwiek świetnie wyposażone obserwatorium astronomiczne na szczycie istniejącej już wieżyczki. Toeplitz wybudował również kapliczkę pięknie udekorowaną freskami przez polskiego artystę Rosena.

Nowy właściciel powiększył również park otaczający rezydencję o prawie 8 hektarów. Ogrody all'italiana przeplatają się  z parkiem w stylu angielskim. Park zaprojektowany przez francuskiego architekta urozmaicają liczne fontanny, długie schodkowe wodospady, rozległa kanalizacja wodna...

Parco di Villa Toeplitz - Varese
Ponadto, Jadwiga Toeplitz-Mrozowska, druga żona Toeplitza  wzbogaciła park o wiele rzadkich i egzotycznych gatunków roślin, które przywoziła ze swoich podróży po Azji. I to właśnie dzięki Jadwidze  park stał się centrum intensywnego życia kulturalnego tutejszej arystokracji.

25 lipca 2013

Włochy światowym liderem turystyki enogastronomicznej

Według ostatnich statystyk Włochy są światowym liderem turystyki enogastronomicznej. Zarówno włoscy jak i zagraniczni turyści wydali w sumie 24 miliardy euro na konsumpcję gastronomiczną w restauracjach, pizzeriach, jadłodajniach, agroturystykach, itd., oraz aby nabyć lokalne produkty spożywcze.

fot.gosalute.it
Sondaże wykazują, że aż jedna trzecia wydatków (33%) na wakacjach przeznaczona jest na enogastronomię. Tylko 11% turystów przyznaje, że zredukowało wydatki na typowe przysmaki lokalne.

Włoskie stowarzyszenie rolników Coldiretti (Confederazione Nazionale Coltivatori Diretti) opracowało specjalną klasyfikację produktów enogastronomicznych,  przyznając w tym roku rekordową liczbę 4.698 Bandiere del Gusto (chorągiewek smaku) dla lokalnych specjalności gastronomicznych we Włoszech.

24 lipca 2013

Zabawy z włoskiego dla każdego (3)

Aby znaleźć wybrane poniżej słowa kliknij początkową literę, przesuń kursor aż do ostatniej litery i kliknij ponownie. 
Dobrej zabawy!

Sprawdź się z ORTOGRAFII:

Pisownia wyrazów - grupy:  "cie"; "gie"; "cuo"


Make Your Own Word Search

23 lipca 2013

Made in Italy na wyprzedaży?

Czy po legendarnej Made in Italysymbolu wysokiej jakości i kreatywności pozostały już tylko puste slogany?
We Włoszech nie opłaca się już produkować, alarmują producenci, ze względu na wysokie koszty siły roboczej i presję fiskalną (sięgającą niekiedy 60%!). Nie tylko włoscy specjaliści i naukowcy wybierają życie poza granicami Włoch, także historyczne firmy stopniowo odsprzedają udziały zagranicznym inwestorom pozostawiając konsumentom tylko złudzenie włoskiej marki...

fot.nanopress.it


Oto kilka znanych przykładów:                                   

Festiwal filmów młodzieżowych w Salerno 2013




Giffoni Film Festival 2013 to prestiżowy przegląd kina młodzieżowego, który odbywa się w dniach 14-28 lipca w Giffoni Valle Piana (Salerno).

W tym roku przegląd obejmuje 150 fimów z 90 krajów. 
To wyjątkowy festiwal otwarty dla wszystkich "forever young", którzy zarezerwują wstęp (nieodpłatnie). W skład międzynarodowego jury wchodzi 3300 młodych widzów w wieku od 3 do 22 lat, pochodzących z 41 krajów.

22 lipca 2013

Włoskie plaże dla czworonogów


We Włoszech w okresie sezonu letniego  teoretycznie wstęp dla czworonogów na plaże jest zabroniony, z wyjątkiem wyznaczonych plaż tzw. dog friendly. Najwięcej takich przyjaznych psom plaż znajduje się w regionach: Emilia Romagna, Toscana, Liguria i Marche. Najmniej gościnne dla zwierząt są regiony Puglia, Calabria i Sicilia.
fot.beppegrillo.it

Koncerty soul na plaży nad Adriatykiem

Spiagge Soul Festival 2013 to piąta już edycja plażowych koncerów na wybrzeżu Adriatyku, w dniach od 18 do 28 lipca. 

Artyści wystąpią w miejscowościach: Marina di Ravenna, Lido Adriano, Porto Corsini, Marina Romea i Punta Marina, w sumie zorganizowano 40 koncertów. Program

Oprócz słynnych światowych muzyków organizatorzy proponują na tegoroczne lato przegląd gastronomiczny Soul Food 2013, którego głównymi bohaterami będą oczywiście ryby z Adriatyku.

20 lipca 2013

Na rzymskie upały - najlepsza grattachecca!

Kto z was nie wie jeszcze co to jest grattachecca w Rzymie?

fot.italianicious.com.au

Nazwa powstała w zeszłym stuleciu od czynności  grattare la  ghiacciata, w dialekcie zwana "checca", czyli utrzeć lodową bryłę. 

Napoje w stylu "ghiaccio all’acqua inzuccherata e profumata" (lód z wodą posłodzoną i pachnącą) spożywano już w XVI w., a we Florencji na dworze zamontowano specjalne "neviere" (przyrządy do robienia śniegu), stopniowo na dworach pojawiła się także "acqua ghiacciata" (woda lodowa/mrożona).

fot.manantscripta.wordpress.com

Pod koniec XIXw., aby utrzymać jak najdłużej świeżość warzyw i owoców, przechowywano je  pod bryłami lodu, a mieszkańcy Rzymu, a później także turyści, w wyjątkowo upalne dni,  upodobali sobie pogawędki pod chłodnymi kioskami, gdzie można było nabyć takie bryły lodowe, a także utarty lód z miętą, pomarańczą, cytryną, kokosem...

Muzea w Mediolanie gratis - lato 2013

Przez dwa miesiące, tj. od 19 lipca do 8 września wejście do miejskich muzeów w Mediolanie jest bezpłatne


Inicjatywa pod hasłem Estate al museo (Lato w muzeum) to świetna okazja dla mieszkańców i turystów na bezpłatne zwiedzanie Zamku Sforzów (Castello Sforzesco), Museo del Novecento, Museo Archeologico, Museo del Risorgimento, Museo di Storia naturale, a także Acquario civico, Galleria d'Arte moderna, Palazzo Morante...

19 lipca 2013

Ippovie Padane, czyli pełny servis turystyczny w północnych Włoszech

Ippovie Padane promują turystykę ekologiczną, w zgodzie z  naturą, i zarazem aktywną. 



Sieć usług oferuje organizowanie indywidualnych i grupowych wycieczek, weekendów i wakacji  przyrodniczych, sportowych i kulturoznawczych po północnych Włoszech, przez najpiękniejsze miejsca w okolicach jezior Lago d'Orta, Lago Maggiore aż po Lago di Como

18 lipca 2013

Międzynarodowy Folk Festival na Sardynii 2013

W dniach od 18 do 23 lipca 2013 Alghero i Ittiri tradycyjnie już goszczą słynny festiwal folklorystyczny

Ittiri Folk Festa 

fot.notizie.alguer.it

Jak co roku na festiwalu na Sardynii spotkają się grupy folklorystyczne z różnych kontynentów świata, tym razem wystąpią zespoły z Argentyny, Taiwanu, Kenii, Paragwaju, Chorwacji, Osetii Północnej, Oksytanii, oraz lokalne grupy ludowe z Sardynii, min. Ittiri Cannedu.

17 lipca 2013

Battuta, czyli cięty dowcip włoskiego polityka

Skandal wywołany obraźliwym ciętym dowcipem jednego z głównych przedstawicieli włoskiej partii Ligi Północnej (Lega Nord), i zarazem wice-przewodniczącego Senatu, Roberto Calderoliego, w stosunku do Minister ds. Integracji Cecile Kyenge wywołał wiele zamieszania na arenie włoskiej polityki. 

R. Calderoli; C. Kyenge
 fot.notizie.tiscali.it

Jak podaje włoska prasa  Calderoli  na jednym z wieców partyjnych wyraził się w poniższy sposób o czarnoskórej Minister:
"Quando vedo le sue immagini, non posso non pensare a un orango" - Kiedy widzę jej wizerunek, mam na myśli tylko orangutana

16 lipca 2013

Wielki portal języka włoskiego dla cudzoziemców

RAI Italiano - Grande portale della lingua italiana - tak nazywa się nowy projekt zrealizowany przez włoskie ministerstwa: Ministero dell’Interno, Ministero dell’Istruzione, Ministero dell’Università e della Ricerca, oraz Rai Educational dofinansowany przez fundusze unijne.

http://www.italiano.rai.it/

Nowo-powstały Wielki portal języka włoskiego, dostępny dla wszystkich (bez rejestracji) i bezpłatny,  ma na celu pomóc cudzoziemcom mieszkającym czasowo lub na stałe we Włoszech w nauce języka i kultury włoskiej, a także wspierać  integrację społeczną imigrantów.

15 lipca 2013

Archeologiczne noce w Toskanii

Do 31 lipca trwają w Toskanii Notti dell'archeologia, już po raz trzynasty organizowane są bezpłatne otwarcia muzeów i parków archeologicznych, łącznie 250 spotkań z ekspertami i ewentów, warsztaty dydaktyczne, pokazy, spektakle teatralne, wystawy, oraz tematyczne wyprawy trecking 

Inicjatywa ma na celu promowanie bogatego dziedzictwa archeologicznego i artystycznego na terytorium Toskanii.

Zaadoptuj dziurę w Neapolu

Adotta una buca, czyli "zaadoptuj dziurę" to nowy pomysł urzędu miasta Neapolu, który walczy z kryzysowym brakiem funduszy na łatanie dziur na ulicach. 


Tak więc aby obniżyć koszty naprawy dróg miejskich władze Neapolu zwróciły się z propozycją do mieszkańców, sklepów i firm, aby w zamian za darmową reklamę na okres 3 miesięcy w postaci tablicy ogłoszeniowej czy totemu reklamowego w danym punkcie miasta sfinansowali pokrycie jednej z niebezpiecznych dziur w asfalcie.



14 lipca 2013

Zamki i fortece w regionie Marche

Włoski region Marche, przez wieki uważany za ziemie graniczne, przez które systematycznie przelewały się wojska możnych rodów i władców (min. Malatesta, Sforza, Borgia, Della Rovere...), położony jest na terenach bardzo zróżnicowanych geograficznie: wzgórza, doliny, wybrzeże morskie (zobacz), co sprzyjało budowaniu murów defensywnych i zamków obronnych. 

Rocca Roveresca w Senigallia z epoki Renesansu

Niektóre miasteczka do dziś doskonale zachowały nie tylko średniowieczne i renesansowe budowle, bogato udekorowane i umeblowane wnętrza, ale i atmosferę tamtych stuleci... 

Poniżej zaledwie namiastka tego nadzwyczaj bogatego dziedzictwa historycznego w Marche...

13 lipca 2013

Włoskie kościoły wystawiane na sprzedaż

Nie tylko w krajach komunistycznych "przerabiano" kościoły na użytek państwowy. Obecny kryzys zmusza także włoskie diecezje do sprzedaży kościołów. Tak więc od kilku lat niektóre agencje nieruchomości regularnie publikują dziesiątki ogłoszeń dotyczących budynków sakralnych na sprzedaż (kościołów, klasztorów, itp...) :


MEDIOLAN - sprzedaż powierzchni biurowych w kościele San Carlo alle Rottole z XIIw.:
fot.02blog.it
np.: "Stai cercando un convento, un monastero, una chiesa in vendita? Ecco la selezione on-line di conventi, monasteri, chiese /.../ più esclusiva e completa: Toscana, Umbria, Roma, Firenze, Sardegna, Costiera Amalfitana..."

12 lipca 2013

Niezwykłe konstrukcje architektoniczne w Reggio Emilia

Włochy to nie tylko bezcenne zabytki historii. Niektóre miasta postawiły sobie za punkt honoru inwestowanie w super nowoczesną  architekturę o oryginalnym charakterze.

9 czerwca w Reggio Emilia zainaugurowano niezwykłą stację kolejową Reggio Emilia AV Mediopadana zaprojektowaną przez światowej sławy hiszpańskigo architekta Santiago Calatrava Valls. (Warto przypomnieć, że Calatrava jest także autorem mostu Ponte della Costituzione w Wenecji, otwartego w 2008r.)

fot.urbanfile.org

Na tej stacji zatrzymują się pociągi dużej prędkości na linii Mediolan - Bolonia, w związku z czym przewiduje się średnio przepływ 2 mln pasażerów. 
Stacja znajduje się w odległości 4 km od centrum miasta i zarazem kilkaset metrów od stacji poboru opłat na Autostradzie del Sole. 

11 lipca 2013

Włoska Służba Bezpieczeństwa zatrudni hackerów

Po ostatniej wciąż do końca niewyjaśnionej aferze dotyczącej rzekomego szpiegowania instytucji krajów UE przez Stany Zjednoczone, włoskie  Służby Bezpieczeństwa rzuciły wyzwanie hackerom: zamiast się wzajemnie zwalczać, może lepiej pójść na współpracę z korzyścią dla bezpieczeństwa całego kraju?
 
fot.geopoliticaitaliana.wordpress.com
Servizi segreti we Włoszech mają zamiar zatrudnić 2500 specjalistów od cyber defence, czyli od zabezpieczania dostępu do sieci i tajnych danych, oraz tzw. „intelligence ekonomiczno-finansową”.

10 lipca 2013

Erasmus we Włoszech - nowe rekordy

W poprzednim roku akademickim rekordowo wzrosło zainteresowanie projektem Erasmus dla studentów UE - aż 250tys. studentów przebywało na uczelniach za granicą. A od 1987r,, czyli od jego realizacji, z wymiany studenckiej skorzystało w sumie ponad 3 mln studentów UE. 
Ponad 80% decyduje się na co najmniej 6-miesięczny pobyt.


Według danych Komisji Europejskiej włoscy studenci zajmują czwarte miejsce pod względem liczby studentów uczestniczących w projekcie Erazmus (zaraz po Hiszpanach, Niemcach i Francuzach).

Tymczasem studenci z innych krajów coraz chętniej wybierają właśnie Włochy na cel dalszej nauki. Na liście 100 najczęściej wybieranych uczelni, aż 17 znajduje się we Włoszech. 

Papież Franciszek I na wyspie Lampedusa

Wczoraj papież Franciszek podczas wizyty  na wyspie Lampedusa oddał hołd 20 tysiącom uchodźców z Afryki, którzy w ciągu ostatnich 20 lat utonęli w drodze do Włoch.
fot.laprovinciadicomo.it
Mszę św. odprawiono  przy ołtarzu zbudowanym z łodzi uchodźców, pomalowanej w kolory włoskiej flagi. W uroczystości wzięło udział 10 tysięcy osób. Papież potępił zanik braterskiej odpowiedzialności i prosił o przebaczenie za obojętność.

9 lipca 2013

Napiwki we Włoszech

Podobno nieelegancko jest rozmawiać o pieniądzach, jednak warto przybliżyć termin MANCIA (l. mn. mance), czyli napiwek, który może okazać się wyjątkowo "strategiczny" w niektórych kategoriach zawodowych...

fot.it.ewrite.us

- Niektórzy twierdzą, że pochodzi z francuskiego manche (rękaw), ponieważ w średniowieczu damy darowały rękaw rycerzom, którzy zwyciężyli turniej. Ponadto, służba kiedyś nie otrzymywała stałego wynagrodzenia, ale pracowała za wikt, nocleg i nowe ubranie raz do roku. A ponieważ rękawy niszczyły się w pierwszej kolejności, pan mógł hojnie podarować kilka monet służbie od czasu do czasu na nowe rękawy.
- Inne źródła podają termin łaciński manicia (rękawiczki). Jako, że rękawy damskich sukien były tak długie, że pełniły funkcję dzisiejszych rękawiczek. 
- Jeszcze inni tłumaczą pochodzenie  tego terminu od słowa mano (ręka), w sensie manciata (garść). Używano kiedyś jeszcze terminu buonamano, który jednak stopniowo zaniknął z języka potocznego.
- Wreszcie podaje się termin celtycki manchaim (prezenty)

Według sondaży  napiwek pozostawiają klienci głównie  środkowych i południowych Włoch. A na północy Włoch nieco rzadziej.


8 lipca 2013

Czy włoskie delfinaria powinny być zlikwidowane?

Obecnie we Włoszech czynnych jest 5 parków rozrywki, na których terenie są delfinaria: 
- Fasanolandia (Fasano, Brindisi), 
- Zoomarine di Torvajanica, 
- Oltremare di Riccione, 
- Delfinario di Rimini 
- Delfinario di Acquario di Genova (które gości  delfiny z  parku Gardaland przywożone pod koniec sezonu)


W sumie przebywa tam 25 delfinów, i prawie wszystkie uczestniczą w spektaklach dla turystów.

Shopping gratis w Mediolanie dla klientów w bieliźnie

Międzynarodowa firma Desigual już tradycyjnie inauguruje pierwszy dzień zniżek posezonowych w Mediolanie, podobnie jak i w innych miastach Europy, Ameryki czy Azji, organizując promocję tzw. Desigual Semi Naked Party, we włoskiej wersji pod hasłem: "Entri nudo, ed esci vestito"  (Wejdź rozebrany, wyjdź ubrany). 
fot.milanoweekend.it

6 lipca 2013

Kierunek: magiczne wzgórza Marche



Błękit Adriatyku, łagodne wzgórza we wszystkich letnich kolorach... to zaskakujący region turystyczny, gdzie niemal co parę kilometrów zmienia się krajobraz. 

5 lipca 2013

Włoskie życie na plaży


Wzdłuż głównych dróg dojazdowych do miejskich plaż Adriatyku ciągną się długie sznury samochodów zaparkowanych gdzie kto może, chociaż ci sprytniejsi próbują zaparkować znacznie bliżej:

Burmistrz Rzymu na rowerze do papieża

Nowy burmistrz Rzymu, Ignazio Marino, po raz pierwszy przybył wczoraj z wizytą do papieża Franciszka I.
Wizyta była rutynowym punktem programu każdego burmistrza wiecznego Miasta, ale wzbudziła nieco emocji, bo pierwszy obywatel Rzymu wybrał się do Watykanu w sposób mało formalny, bo rowerem!

4 lipca 2013

Co się stanie z bankiem Watykanu?

IOR - Istituto per le opere religiose, czyli Instytut Dziel Religijnych to bank watykański, który od lat budzi ogromne kontrowersje i jest obiektem ostrej krytyki w mediach włoskich.

Półki włoskich księgarń aż uginają się pod ilością książek poświęconych skandalom watykańskiej polityki finansowej, niejasnym interesom, spekulacjom ekonomicznym, przepływie brudnych pieniędzy przez konta Watykanu, przelewów z kont szwajcarskich, z Montecarlo, i innych rajów fiskalnych, zatajonym dokumentom, dochodzeniom prokuratury włoskiej, aresztowaniom dyrektora, wice dyrektora i innych urzędników banku, itd.  

Poznawanie sztuki przez dotyk we Florencji

W Palazzo Strozzi we Florencji otwarto wyjątkowo interesującą wystawę rzeźby  Renesansu pt. La Primavera del Rinascimento zorganizowaną we współpracy z paryskim Louvrem. 
fot.Palazzo Strozzi/Facebook
Nowością tego projektu jest możliwość dotykania dzieł rękoma. I nie jest to bynajmniej projekt zadedykowany tylko niewidomym. Przeciwnie. Poznawanie sztuki przez dotyk pozwala na dokładniejsze zaznajomienie się z dziełem artysty, badanie szczegółów, form, załamań, rozmiarów i proporcji. To wyjątkowo emocjonujące doświadczenie nie tylko dla ekspertów.

3 lipca 2013

Wakacyjne konkursy fotograficzne we Włoszech 2013

Lato to świetna okazja dla spróbowania swoich sił w konkursach fotograficznych dla amatorów.  We Włoszech każdy, nawet improwizowany fotograf, znajdzie teraz wiele propozycji konkursów w mediach, które zapraszają do wspólnej zabawy i kuszą ciekawymi nagrodami. 
Oto kilka przykładów:



Konkurs fotograficzny Tutti pazzi per la frutta zorganizowany przez Ministero delle politiche agricole, alimentari e forestali przeznaczony dla uczniów, studentów i całych rodzin we Włoszech trwać będzie do 30 sierpnia 2013. Każda rodzina może wysłać 2 zdjęcia w temacie "owoce" lub "warzywa" na stronę. Do wygrania 3 dni na gospodarstwie  agriturystycznym dla grup max. 4 osób. Info: link

2 lipca 2013

Powtórka z rzymskich liczb

fot.homolaicus.com
Zwiedzając włoskie zabytki trudno nie natknąć się na numery i daty zapisane przy pomocy liczb Starożytnych Rzymian. Zresztą do dziś stosowanie systemu rzymskiego jest nadal bardzo rozpowszechnione we Włoszech (chociażby w nazwach ulic), tym bardziej, że cyfry arabskie przyjęły się tu stosunkowo późno, bo dopiero w XVw. 

fot.agoradeltriona.it
fot.castelflora.it

1 lipca 2013

Najdziwniejsze restauracje we Włoszech

Wyjątkowy gość? Wyjątkowa okazja? Chcąc zadziwić gościa zapraszając do nietypowej resteuracji we Włoszech warto poznać kilka naprawdę ciekawych miejsc...

Na listach najdziwniejszych restauracji na świecie wpisane są takie oto włoskie restauracje:


- Ciabot - RIVANAZZANO (PAVIA)
Restauracja usytuowana jest w małej średniowiecznej wieży z XIIw.  Atmosfera typowo wiejska, obsługa aż nazbyt prosta, żeby nie powiedzieć prostacka: napoje podawane prosto z ręcznej pompy, albo z lejków, potrawy przywożone małym traktorem, taczkami, na kielni murarskiej, a nawet w nocnikach. Na koniec wchodzą osiołki i zbierają resztki kolacji.