Jeszcze kilka miesięcy temu zainaugurowano nowe osiedle z drewna w Mediolanie w rejonie San Siro:
ciekawostki z języka, kultury, turystyki i gospodarki Włoch, aktualności z prasy włoskiej
Strony
▼
28 lutego 2014
W Mediolanie antykryzysowe domy i szkoły z drewna
W Mediolanie zielone światło dla budownictwa z drewna.
27 lutego 2014
Henri Matisse - wystawa w Ferrarze 2014
Od 22 lutego do 15 czerwca 2014r. Palazzo Diamanti w Ferrarze gości wystawę "MATISSE, la figura. La forza della linea, l'emozione del colore".
Na wystawie zgromadzono dzieła z wielu muzeów z całego świata, łącznie ponad sto obrazów, rzeźb i rysunków tego awangardowego i niezwykle kreatywnego geniusza XX wieku.
26 lutego 2014
Śpiewająca kwiaciarka w Mediolanie
Śpiewająca kwiaciarka? Rosalba Piccinni z Bergamo realizując swój pomysł na życie stworzyła we Włoszech nowy zawód. No właśnie, cantafiorista!
Jak przystało na pasjonatkę kwiatów i muzyki najpierw otworzyła swój sklep, kwiaciarnię, a wieczorami (czasem jeszcze z rękami brudnymi od ziemi doniczkowej) przemieniała się w intrygującą wokalistkę jazzową....
25 lutego 2014
Język włoski... bez żadnego "ale"
"Senza se e senza ma", czyli bez żadnego ale, bez wątpliwości i bezwarunkowo, to stosunkowo nowe wyrażenie w języku włoskim (zaledwie kilkuletnie), a już bardzo popularne i niezwykle medialne, nagminnie przewijające się prasie i w polityce, ale nie tylko.
24 lutego 2014
Lasagne do wyboru do koloru...
Lasagna (chociaż na ogół termin używany jest w l. mnogiej: lasagne) pochodzi jeszcze z czasów antycznych, i ponoć była nawet ulubionym daniem Cycerona. Starożytni Rzymianie kroili ciasto na cienkie szerokie pasy, przekładali serem, lub warzywami strączkowymi i wkładali je do pieca.
Dziś lasagne to potrawa wyjątkowo "elastyczna", praktycznie można ją traktować jak każdą zapiekankę, bo oprócz klasycznych przepisów można przekładać płaty ciasta różnymi gatunkami serów, kawałkiami mięsa, plastrami wędlin, ryb (owocami morza, tuńczykiem, łososiem, itd), i całym wachlarzem warzyw...
Dziś lasagne to potrawa wyjątkowo "elastyczna", praktycznie można ją traktować jak każdą zapiekankę, bo oprócz klasycznych przepisów można przekładać płaty ciasta różnymi gatunkami serów, kawałkiami mięsa, plastrami wędlin, ryb (owocami morza, tuńczykiem, łososiem, itd), i całym wachlarzem warzyw...
22 lutego 2014
Teatr sycylijskich marionetek "Pupi" światowym dziedzictwem UNESCO
W świecie multimedialnych technologii i gier komputerowych szczęśliwie przywołuje się jeszcze do życia tradycyjne elementy lokalnej kultury, jak np. sycylijskie Pupi, które wpisano na listę Acydzieł Ustnego i Niematernalnego Dziedzictwa Ludzkości Unesco.
Pupi, (pupus, z łaciny "dzieciak"), to marionetki z Sycylii, bohaterowie epickich opowieści o Saracenach, rycerzach Okrągłego Stołu, dynastii Karolingów...
21 lutego 2014
Sanremo 2014 - tradycja i awanguardia
Są dni Festiwalu Sanremo, kiedy tradycja świetnie przeplata się z awanguardią. I chyba właśnie wtedy najlepiej bawi się publiczność.
Przykład? Chociażby goście takiego kalibru jak flashmob Shai Fishman and the acappella all stars czy Renzo Arbore, lub Dergin Tokmak...
20 lutego 2014
Zaczarowany świat Benedetty i jej torebki
Benedetta Bruzziches (chciałoby się powiedzieć: BB) pochodzi z małej włoskiej miejscowości Caprarola (Viterbo), właściwie ze wsi, jej rodzina żyła z uprawy orzechów laskowych...
Wychowała się, jak sama mówi z kurami, ale potrafiła wyczarować swój fantazyjny świat w tak oryginalny sposób, że w ciągu kilku lat jej projekty damskich torebek obiegły najdroższe butiki wszystkich kontynentów, od Paryża po Dubaj!
Wychowała się, jak sama mówi z kurami, ale potrafiła wyczarować swój fantazyjny świat w tak oryginalny sposób, że w ciągu kilku lat jej projekty damskich torebek obiegły najdroższe butiki wszystkich kontynentów, od Paryża po Dubaj!
Włoskie banki pobierają 20% podatek za przelewy zza granicy
Od 1 lutego zaczął obowiązywać 20% podatek od środków pieniężnych napływających zza granicy na włoskie konta.
Od lutego włoskie banki są zobowiązane do pobierania zaliczki na podatek od osób fizycznych w wysokości 20% od każdego przelewu zza granicy.
19 lutego 2014
Katedra w Pizie ma 950 lat
W 2014 r. Katedra w Pizie obchodzi swoje 950 urodziny.
Prawie tysiąc lat temu, w 1064, architekt Buscheto (lub Buschetto) z Pizy położył tu pierwszy kamień węgielny pod budowę katedry, zadanie, które powierzyła mu nowoutworzona świecko-katolicka instytucja, Opera di Santa Maria Maggiore, dzisiaj: Opera della Primiziale Pisana. Początkowo katedra nosiła imię Santa Maria Maggiore, a dopiero później została przemianowana na Santa Maria Assunta.
18 lutego 2014
Kluczowe słowa nowego lidera Włoch
Aktualną atmosferę
polityczną we Włoszech można wyczuć z kluczowych słów niemal obsesyjnie przewijających się
w prasie włoskiej cytującej nowego
premiera i jego najbliższych współpracowników.
Poniższe
przykłady mówią praktycznie same za siebie, pozostaje tylko pytanie: „co nagle,
to po diable”? Czas pokaże...
17 lutego 2014
Najlepsze hostele we Włoszech
Międzynarodowy serwis Hostelworld.com ogłosił tegoroczny ranking najlepszych hoteli na świecie. Wybór ponad miliona turystów biorących udział w sondażu dotyczył min. kategorii: bezpieczeństwo, lokalizacja, personel, atrakcje, czystość.
Wśród najlepszych znalazło się także 6 włoskich placówek:
16 lutego 2014
Renzi, czyli jak cię widzą, tak cię piszą
Prasa zachodnia
lubi schematyzować, przyczepiać etykietki, i tak, Matteo Renzi, następca
premiera Enrico Letty, nie raz już został optymistycznie mianowany „włoskim
Tony Blair’em”, czy „włoskim Obamą”...
Natomiast włoscy
dziennikarze jednak wciąż podchodzą bardzo sceptycznie do młodego i ambitnego „złomiarza”
(rottamatore – patrz: link)
Niektórzy opinioniści wolą powoływać się
na wybitne przykłady z historii i gotowi są przyznać mu pewną łaskawość losu:
14 lutego 2014
Anna German we Włoszech i neapolitańskie piosenki o miłości
Był rok 1967. Anna German podpisała właśnie trzyletni kontrakt z mediolańską firmą płytową Company Discografica Italiana. Miała nadzieję, że zrobi niespodziankę mamie i babci, i za pieniądze zarobione we Włoszech kupi w Warszawie trzypokojowe mieszkanie z łazienką i ciepłą wodą ...
Wyjazd do Włoch nie należał do łatwych i bezstresowych. Mimo pierwszych sukcesów w kraju i za granicą Anna zawsze była uosobieniem skromności, wrażliwości i delikatności, raczej nie przyzwyczajoną do roli diwy. A tymczasem w Mediolanie Włosi pokazali jej jak funkcjonuje świat show-biznesu, tutaj musiała zacząć życie prawdziwej gwiazdy: wywiady, programy telewizyjne, pokazy mody...
13 lutego 2014
Praca na włoskich koncertach - frajda czy wyzysk?
Praca na czarno, ciężka i niebezpieczna,
głodowe stawki, 14-godzinne zmiany... To wynik badań i sondaży przeprowadzonych
przez włoskich dziennikarzy portalu redattoresociale.it dotyczących pracy przy organizowaniu koncertów i spektakli we Włoszech.
Obładowani ciężkim sprzętem
pracują często na żelaznych rusztowaniach sięgających 30-metrów wysokości. Zmęczeni wielogodzinną
pracą (nawet do 14 godzin na dobę), śpią kiedy i gdzie się da... Normy
bezpieczeństwa są tu rzadko przestrzegane, a reprezentacja związków zawodowych raczej
znikoma.
12 lutego 2014
Miasteczko miłości - Vico del Gargano
Vico del Gargano (FG) w regionie Apulia to jedno z najsłynniejszych zakątków Włoch odwiedzanych przez zakochanych w dniu św. Walentego.
11 lutego 2014
Mój "on" i moja "ona" we Włoszech
Mój "on" i moja "ona"
W tym przypadku język włoski oferuje chyba więcej wyboru niż język polski, bo oprócz ragazzo/a - chłopak/dziewczyna, z którym "się chodzi" (si esce con), oraz fidanzato/a - narzeczony/narzeczona, czy już nieco staromodnymi promesso sposo/promessa sposa, za którego wkrótce się "wychodzi" za mąż/z którą się żeni (si sposa), na co dzień mamy również do czynienia z terminami:
10 lutego 2014
Włoskie kapelusze - sztuka czy ekstrawagancja
Do 18 maja 2014 Palazzo Pitti we Florencji gości niezwykłą wystawę "Cappello, tra arte e stravaganza" (Kapelusz, pomiędzy sztuką i ekstrawagancją).
W Museo Palazzo Pitti znajduje się kolekcja ponad tysiąca kapeluszy, a na wystawie można podziwiać unikalne kreacje takich domów mody, jak Christian Dior, Givenchy, Chanel, Yves Saint Laurent, John Rocha, Prada, Gianfranco Ferré...
9 lutego 2014
W poszukiwaniu dobrego zawodu we Włoszech
O zawodzie kucharza, szefa kuchni, jako "zawodu antykryzysowego" pisałam już tutaj, ale są jeszcze inne propozycje, które mogą zapewnić w miarę duży wybór ofert pracy na włoskim rynku.
7 lutego 2014
Kreatywne oświadczyny - konkurs Walentynki 2014
Zabawny konkurs na kreatywne oświadczyny ogłosił portal il Tirreno we współpracy z Instagramers Toscana.
http://video.gelocal.it/iltirreno/locale/san-valentino-ecco-come-vi-siete-detti-ti-amo/25856/26377 |
Pomysłowi zakochani, którzy chcieliby w oryginalny sposób zaskoczyć swoją ukochaną (ukochanego) i zapisać ten dzień w historii (i w internecie) mają teraz duże pole do popisu, choć może trochę mało czasu...
6 lutego 2014
Kocie kawiarnie we Włoszech
Już wkrótce w Turynie powstaną pierwsze włoskie Cat Cafè lub Neko Cafè, czyli kocie kawiarnie.
Moda na kawiarnie w kocim towarzystwie przyszła tu z Japonii, chociaż podobno są już takie lokale w Berlinie, Paryżu, Wiedniu, Budapeszcie, Londynie...
Noc zakochanych w Neapolu
"Notte degli innamorati di Napoli", czyli Noc zakochanych w Neapolu, to bogaty program inicjatyw kulturalnych zadedykowanych zakochanym parom.
14 lutego Neapol zaprasza na bardzo interesujący tour turystyczny, min.:
5 lutego 2014
Biblioteka na kółkach na drogach Bazylikaty
Ciekawą inicjatywę "biblioteki na kółkach", tzw. bibliocarro, w małych, często odizolowanych górskich miasteczkach regionu Bazylikaty wprowadził Antonio La Cava, emerytowany nauczyciel szkoły podstawowej.
4 lutego 2014
Włoskie ciut-ciut i tyciu-tyciu
Nie tylko Polacy, ale i Włosi mają swoje ciut-ciut, ciutkę, tyciu-tyciu, troszeczkę, odrobinę...
Wydawałoby się, że wystarczy powiedzieć poco poco, un pochino, appena appena i po sprawie. A tu okazuje się, że także włoscy rozmówcy mają słabość do zdrobnień i spieszczeń.
Już w latach 90-tych stało się nad wyraz modne UN ATTIMINO. I to nie tylko w sensie miary czasu, jak na to wskazuje jego pochodzenie, czyli jako synonimu un momentino (momencik). Dziś UN ATTIMINO rozszerzyło swoje pole semantyczne także na inne walory, np.:
2 lutego 2014
Czy "Dama z łasiczką" przyjedzie do Włoch?
Słynny obraz Leonarda da Vinci "Dama z łasiczką" (jedyne jego dzieło znajdujące się w Polsce) być może już wkrótce przyjedzie do Włoch na Milano Expo 2015.
Taki przynajmniej mają zamiar władze miasta Saronno k/Mediolanu. Kilka dni temu zaakceptowano projekt aby przez miesiąc gościć tu "Damę z łasiczką", obraz przedstawiający Cecilię Gallerani, kochankę i matkę syna władcy Mediolanu, Ludovico Sforzy (il Moro), który nadał jej tytuł księżnej Saronno.
1 lutego 2014
Artystyczny plac zabaw w Rzymie
Do końca 2014 r. w Rzymie można odwiedzić Harmonic Motion - Rete dei draghi (sieć smoków), to artystyczny plac zabaw skonstruowany przez artystkę Toshiko Horiuchi MacAdam z okazji Enel contemporanea 2013
Jest to niezwykle fantazyjne połączenie dzieła sztuki, rzeźby tekstylnej, struktury zawieszonej, splecionej sieci, interaktywnej instalacji, i placu zabaw dla dzieci.