19 lutego 2011

Rasizm wobec niedźwiedzi brunatnych – ciekawostki z prasy


Il Fatto Quotidiano, 18 febbraio 2011

Proposta choc di Lega e Svp
“Abbattere gli orsi non italiani”
Komisja terytorium Dreierlandtag (Tirolo+Sudtirolo+Trentino) wraz z poparciem Ligii Północnej przedstawiła wniosek o zlikwidowanie niedźwiedzi brunatnych „nielegalnie” przebywających na terenach Włoch. 

Misie zostały sprowadzone ze Słowenii w latach 1994-2004 dzięki funduszom europejskim aby zasiedlić Park Naturalny Adamello Brenta (Dolomity).  Niestety, stopniwo zwierzęta zaczęły się przemieszczać  przekraczając granicę Alto Adige. Lega Nord (Liga Północna) wraz z Svp (Südtiroler volkspartei) twierdzą, że niedźwiedzie zagrażają mieszkańcom okolic i proponują wolny odstrzał „imigrantów” brunatnych zamieszkujących lasy bez legalnego „permesso di soggiorno”.

Roberto Bombarda, z partii „Verdi” („Zielonych”) w prowincji Trentino przypomina, że niedźwiedź jest gatunkiem chronionym, chociaż wciąż zagrożonym ryzykiem wymarcia. Dziś ich populacja w tych regionach liczy 30 egzemplarzy i wielu z nich urodziło się już we Włoszech. 
Sprawa wydaje się równie absurdalna co poważna, niestety, jak dotychczas, praw misiów bronią jedynie działacze partii „Verdi”.   

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza