1 lutego 2011

Syndrom śmierci na Sardynii – ciekawostki z prasy

Il Fatto Quotidiano 1/02/2011
Na południu Sardynii w okolicach poligonu Salto di Quirra (na północny-wschód od Cagliari), najważniejszej bazy eksperymentalnej broni wojskowej w Europie, lokalny urząd zdrowia publicznego (ASL) wszczął śledztwo w związku z podejrzanym, niewspółmiernym wzrostem przypadków nowotworów wśród tutejszych hodowców i masowych chorób deformujących ich zwierzęta.
Poligon rozciąga się na 120 km kwadratowych wzdłuż morza blisko miejscowości Villaputzu, Muravera i San Vito. Statystyki pojawienia się patologii podobnych do tych, występujących u żołnierzy walczących na Bałkanach, w Afganistanie i Iraku,  z roku na rok rosną. Obecnie aż  u 65% hodowców pracujących wokół bazy wojskowej Capo San Lorenzo a Quirra wykryto poważne schorzenia nowotworowe atakujące zarówno dzieci jak i osoby starsze. Owce rodzą sie bez oczu, z sześcioma nogami, i innymi zwyrodnieniami.
Mieszkańcy mają nadzieję, że tym razem tajemnica wojskowa nie przeszkodzi w dochodzeniu do prawdy o ogromnym skażeniu środowiska ciężkimi metalami i zubożonym uranem na Sardynii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz