6 czerwca 2011

Quo vadis, czyli Włochy dla amatorów podziemnych labiryntów

Jesli czujecie w sobie duszę Indiana Jones, ciekawość odkrywania tajemniczych miejsc i zagadek, a przede wszystkim emocji błądzenia po podziemnym labiryncie, znajdziecie we Włoszech niejedno takie fascynujące miejsce.

MARCHE

Osimo (Ancona) - Le grotte di Osimoto prawdziwe podziemne miasto rozciągające się na terenie 9000 metrów, którego korytarze łączą
fot.cronacheanconetane.it
najważniejsze budynki miescowości Osimo, min. Palazzo Campana, Riccioni, Simonetti i Palazzo Gallo. Podziemne tunele labiryntu o wysokości 2,5 metra i szerokości 1,4 m zostały wydrążone w tufie wulkanicznym (rodzaj skały osadowej, stosunkowo łatwej do wykopywania i modelowania) prawdopodobnie przez Rycerzy Zakonu Maltańskiego i Zakonu Templariuszy, którzy pozostawili tu wiele tajemniczych znaków i symboli. Labirynt liczy 88 grot i niszy, położonych na różnych piętrach i połączonych z około 100 studniami, dziś już pustymi, które zapewniały nie tylko dostęp do wody  ale i przepływ powietrza i światła.
Info:link


 Camerano (Ancona) - Grotte di Camerano
fot.teatrodimarca.com
Połączone ze sobą podziemne groty stanowią swojego rodzaju legendarny labirynt dziś odrestaurowanych i oświetlonych korytarzy, tunelów, pokoi i różnego rodzaju pomieszczeń, które rozciągają się na powierzchni 2km. Niektóre groty sięgają 20 metrów głębokości. Obecnie ponad połowa tego wielopoziomowego labiryntu jest dostępna dla zwiedzających. W grotach wydrążonych prawdopodobnie przez starożytnych Picenów ok. 1000 p.n.e., mieszkańcy Camerano ukrywali się przez wieki przed najeźdźcami i bandami różnych nacji, począwszy od starożytnych Rzymian aż po okupantów drugiej wojny światowej wciąż rozbudowując i na nowo dekorując pomieszczenia w różnego rodzaju święte i tajemnicze symbole, np. Zakonu Templariuszy, Zakonu Maltańskiego, symbole masońskie, i inne, z których część nadal pozostaje niewyjaśniona.
Info:link

EMILIA ROMAGNA

fot.santarcangelodiromagna.info
Podziemny labirynt około 100 starożytnych grot symetrycznie połączonych korytarzami to tajemnicze miejsca kultów pogańskich i chrześcijańskich. Groty zostały wydrążone w skale piaskowca, a ich niezwykle złożony plan architektoniczny wskazuje zaawansowaną wiedzę sztuki inżynieryjnej.  Przez wieki groty były wykorzystywane jako piwnice na żywność ze względu na stałą temperaturę utrzymującą się w pomieszczeniach (12-13°), a także jako schronienie przed najazdami nieprzyjaciół. Obecnie część z nich jest udostępniona dla zwiedzających.
Info:link

TOSCANA

Chiusi (Siena) - Labirinto di Porsenna
fot.it.wikipedia.org
Labirynt pchodzenia etruskiego to sieć podziemnych korytarzy, która rozciąga się pod starym romańskim miastem Chiusi. Korytarze prawdopodobnie zostały wydrążone w celu drenowania wód deszczowych, później częściowo zmodyfikowanych, łączą różnej wielkości nisze i pomieszczenia na kilku kondygnacjach.  Obecnie można zwiedzić około 120 metrów tego  labiryntu.
Info: link

UMBRIA

Wielokilometrowe podziemne tunele, groty, nisze, studnie i cysterny  pochodzenia etruskiego i starorzymskiego znaleziono również w wielu  miastach Umbrii:
Perugia – Rocca Paolina link
Todi link
Orvieto link
Amelia link
Narni link


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz