21 marca 2014

Najstarsza restauracja we Włoszech gościła Kopernika!

Prymat najstarszej restauracji we Włoszech i na świecie (co potwierdza także Księga Rekordów Guinnessa) należy do AL BRINDISI w Ferrarze z 1435r.Jednak według włoskich ekspertów ze stowarzyszenia Locali Storici d'Italia w lokalu "Al brindisi" znacznie wcześniej, bo w 1100r. mieściła się już jadłodalnia/stołówka zwana "Hostaria del Chiuchiolino" - karczma/zajazd pijaczka, gdzie stołowali się robotnicy wznoszący tuż obok katedrę.

W słynnej karczmie bywali min. Cellini, Tiziano, Vecellio, Tasso,  Ariosto, i wreszcie, nie tylko stołował się, ale i zamieszkiwał w pokojach na 1 piętrze Mikołaj Kopernik, podczas swoich studiów prawa kanonicznego w Ferrarze w 1503r. 
Przypomnijmy, że w 1973r. z okazji 500-rocznicy urodzin polskiego astronoma, restaurację odwiedzili również kardynał Wyszyński i biskup Karol Wojtyła.

Dzisiaj restauracja-enoteca Al brindisi należy do rodziny Pellegrini,  zwykle jest oblegana przez turystów, ale poza sezonem należy do ulubionych miejsc wielu stałych mieszkańców Ferrary.10 komentarzy:

 1. zawsze zastanawiałam się jak z cenami w takich miejscach. Często gęsto w sezonie jest o wiele drożej niż w poza sezonem.
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Klimatyczna restauracja, jak widać na filmach. Świadomość, że jest to miejsce, gdzie bywały takie postacie, jak Kopernik, kardynał Wyszyński i biskup Karol Wojtyła, tym bardziej zachęca do odwiedzenia pięknej Ferrary i poszukania restauracji Al brindisi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystko co włoskie jest piękne , a szczególnie buty :))) Blog bardzo interesujący - czytam i się zachwycam. Pozdrawiam. Renee

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo się cieszę, że się podoba! Takie komentarze dodają mi "skrzydeł" :) . Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuje za bardzo ciekawy wpis, dowiedziałam się sporo interesujących rzeczy , o których pojęcia nie miałam.

  OdpowiedzUsuń
 6. a sanepid tam czasem zagłąda ?tona kurzu w 'jadłodajni'ani nie dodaje uroku ani nie wzbudza apetytu
  niewątpliwie klimat jakiś ta restauracja ma
  ciekawe jakie ceny

  OdpowiedzUsuń