30 listopada 2013

Ogrody klasztornego pałacu nad jeziorem Como

Villa Monastero - czyli Pałac Klasztor w Varenna (prov. Lecco) nad jeziorem Como wraz z parkiem i ogrodami wzdłuż brzegów jeziora stanowi jadną z najpiękniejszych atrakcji turystycznych, a przy tym jest chyba jednym z najbardziej romantycznych miejsc w tych okolicach.Pałac powstał na bazie zabytkowego klasztoru żeńskiego zakonu cysterów  pod wezwaniem Santa Maria Maddalena (inne źródła podają: Beata Vergine Maria) w 1200r. Później przechodził na własność wielu lokalnych możnowładców i zagranicznych inwestorów, którzy dokonywali różnych przeróbek architektonicznych.

Obecnie budynek należy do władz Regione Lombardia i mieści centrum kongresowe, oraz muzeum z zabytkowym wyposażeniem wnętrz. Tu odbywają się badania naukowe, kongresy na wysokich szczeblach polityki, a także okazjonalnie śluby i przyjęcia na zamówienie.
Natomiast to co najbardziej przyciąga uwagę podróżnych to eleganckie ogrody botaniczne, które ciągną się przez ponad kilometr wzdłuż tafli jeziora, oczarowując przechodniów nie tylko bajkowym położeniem i panoramą, różnorodnością gatunków drzew i krzewów, ale i  delikatnym pięknem posągów i fontann ozdabiających romantyczne aleje.


Zapraszam na jesienny spacer...


Aleja cytrusowych drzew:Zabytkowe kołatki 

Zobacz też: Najpiękniejsze jezioro świata
                  Zielony szlak nad jeziorem Como
                  Vip-y i gwiazdy filmowe nad jeziorem Como
                  Cernobbio - perełka nad jeziorem Como

11 komentarzy:

 1. Agnieszko
  Potrafisz zaskoczyć swojego czytelnika.
  Skorzystałam z Twojego zaproszenia i wybrałam się z Tobą na spacer po tej bajecznej okolicy.
  Krajobraz, który łączy w sobie i góry, i wodę jest moim ulubionym krajobrazem. Człowiek zawsze wciśnie się tam, gdzie na pierwszy rzut oka jest to niemożliwe. Te wspaniałe zabudowania i ogrody są tego przykładem.
  Dziękuję za tę piękną poranną przechadzkę, która naładowała mnie energią na cały dzień. U nas deszczowy koniec listopada.
  Buziaki i miłego dnia

  OdpowiedzUsuń
 2. Dodam jeszcze, że wyglądasz uroczo w tym bajkowym świecie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ewuniu że do mnie wstępujesz, i cieszę się, że lubisz ze mną spacerować po okolicznych zakątkach... może kiedyś razem sobie tu pospacerujemy...:) Pozdrawiam gorąco.

   Usuń
 3. Zachwycona jestem! Wspaniałe miejsce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, można się tu poczuć jak w zupełnie innej epoce...Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 4. Urocze, piękne ..rośliny i to połączenie bliskości wody, gór i architektury. Tak tam pobyć, pospacerować...może latem :). dziękuję za inspirujące zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Latem na pewno jest jeszcze piękniej w ogrodach... pozdrawiam gorąco

   Usuń
 5. Moją przygodę z Włoskim rozpoczęłam .. tydzień temu:) i przyznam szczerze, że decyzja była spontaniczna (pisałam o tym wczoraj :)) ale im dłużej przeglądam Twojego bloga tym bardziej zakochuję się we Włoszech :)
  Pozdrawiam i dodaję do obserwowanych, muszę tu wrócić! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę i witam serdecznie na moich stronach! Co do włoskiego...na pewno decyzja była jak najbardziej słuszna, a kto wie, może prorocza... :) pozdrawiam

   Usuń
 6. Przepiękne, romantyczne miejsce, na pewno zaznaczę do moich miejsc wartych odwiedzenia.Podróż do Włoszech planuje na wiosnę, ale dzięki Twojemu blogowi już dziś jestem bliżej Włoch.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ach, rozpieszczacie mnie tymi komentarzami :) Jestem już dumna jak paw! Dzięki serdeczne.

  OdpowiedzUsuń