7 listopada 2011

Festa del Torrone – Cremona 2011


Torrone, czyli typowy świąteczny nugat z ciasta składającego się z białka, miodu i cukru, do którego dodaje się migdały, orzechy włoskie, orzechy ziemne lub laskowe, i często pokrywa opłatkiem. W niektórych przepisach pojawia się także kakao (Friuli) lub czekolada. Na Sardynii dodaje się również kawałki pomarańczy i cytryny oraz  pinoli (nasienie/orzeszki pinii), a na Sycylii orzeszki pistacjowe. Może być twardy (duro) lub miękki (tenero), kruchy (friabile) lub lekko ciągnący się.
Według tutejszych kronik torrone po raz pierwszy został wyprodukowany w Cremonie w 1441r. i podany na przyjęciu weselnym Francesco Sforza i Bianchi Marii Visconti w formie tzw. „torrazzo”, lub „torrione” czyli wieży z dzwonnicą kościelną  miejskiej katedry. Prawdopodobnie stąd pochodzi nazwa „torrone”:torre – wieża, lub z łaciny: torrere -prażyć.
Oprócz słynnych klasycznych torrone cremonesi  (Cremona), w całych Włoszech znane są także torroni piemontesi (Piemonte) di Alba, Mombercelli, Novi Ligure, torroni senesi (Siena), beneventani (Benevento), abruzzesi (Abruzzo) i calabresi (Calabria).
Jak co roku w Cremonie, w dniach 18-20 listopada odbędzie się  Festa del Torrone. W programie 50 różnych atrakcji, zabaw, spotkań kulturalnych, pokazów i degustacji gastronomicznych, oraz laboratoriów itd... Tematem przewodnim święta w tym roku jest podróż.
Info:link

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza