13 czerwca 2013

Najwęższe uliczki we Włoszech

Prymat najwęższej uliczki we Włoszech należy do 43-cm vicolo w dzielnicy Roflano w średniowiecznym miasteczku Ripatransone (Ascoli Piceno) w regionie Marche. Uliczkę zadedykowano legendarnemu feudałowi Trasone.
fot.tripadvisor.it
Im wyżej tym przejście się zwęża, nawet do 38 cm.
Na drugim miejscu plasuje się via Baciadonne (w dosłownym tłumaczeniu: ulica "Całujkobiety)" w Città della Pieve (Perugia), o szerokości 53cm. 
fot.tripadvisor.it
Inną, niegdyś uznawaną za rekordowo wąską uliczkę, jest Ruetta w miejscowości Civitella del Tronto (Teramo) w Abruzzo. 

Wąziutkie przejścia często służyły celom obronnym, ponieważ w razie najazdu wroga, pozwalały tylko na pojedyncze przejścia napastników, i w ten sposób łatwo  ich można było unieszkodliwić.

Pamiętajmy, że nie każde przejście między budynkami może być zaliczone oficjalnie jako "uliczka", musi spełniać kilka warunków, min. musi być chociażby wybrukowane, posiadać przyjnamniej jedne drzwi lub okno, itp....


A poniżej jedna z uliczek Camogli w Ligurii, w porównaniu do poprzednich to prawie "autostrada"!: 

5 komentarzy:

 1. Witaj w poświacie szerokiej uliczki. Śliczna jesteś :)
  Będąc w Taorminie sfotografowałam ponoć najwęższą ulicę na świecie. Gdzieś w archiwach powinnam mieć zdjęcie :)
  Buziaki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :)))))!!! dzięki, nie ma to jak miłe słówka od samego poranka! I koniecznie znajdź to zdjęcie, wstawię z twoim linkiem, buziaki!

   Usuń
  2. A zatem miłego słonecznego dnia. Wczoraj cały dzionek kosiłam, dzisiaj zabieram się za dom.
   Buziaki :)

   Usuń
 2. Tak, większość takich uliczek jest "wyślizganych" przez przechodzących, teraz wiem dlaczego tak budowano - via Baciadonne !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. co do via Baciadonne, Pani Mażenko, mnie też się wydaje, że funkcja "obronna" tych uliczek z czasem się troszkę zmieniła..., tylko pytanie kto kogo tak miło "unieszkodliwiał"? :)

   Usuń