7 czerwca 2013

Plaga przestępstw internetowych we Włoszech

Jak wynika z  raportu Clusit 2013, 40% Włochów w wieku od 11 do 74 lat pada ofiarą internetowych przestępstw. 

Prawie połowa to zagrożenia pochodzące z social networks, gdzie krąży najwięcej wirusów, spamów, szkodliwych programów, itp.  (prawdziwa fala na Facebook i Tweeter), które zawładniają komputerami użytkowników.
Stopniowo zwiększa się nie tylko liczba przestępstw, ale i rozmiar szkód. Przestępstwa internetowe to min. kradzież danych, żądanie za nie okupu, kradzież pieniędzy z konta online, itd.
Tymczasem 19% przedsiębiorstw musiało obciąć koszty inwestycji w ochronę systemu informatycznego. (Ciekawostki z prasy: repubblica.it, 5/06/2013)


Ponadto z raportu wynika, że 60% internautów czyta e-maile ze smartphone'a lub z tableta, czyli praktycznie urządzeń wirtualnuie niechronionych.

Raport Clusit: link

2 komentarze:

  1. ale czy to dotyczy otwierania linkow niewiadomoego pochodzenia na fb czy te programy wyludzaja w jakiś inny sposób te dane?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W Raporcie Clusit mowa jest o każdego rodzaju przestępstwach internetowych i naruszaniu prywatności korespondencji nieświadomych użytkowników na wszystkie możliwe sposoby poprzez łamanie kodów, w szczególności jeśli używa się tablety, smartphony, iphony, itd, ale laptopy, nawet te używane w miejscu pracy, też nie mają odpowiednich zabezpieczeń systemowych...

      Usuń