30 sierpnia 2014

Muzeum kostiumów scenicznych w Toskanii

Niezwykłe Muzeum kostiumów scenicznych można zwiedzić w Villi Roncioni w małej toskańskiej miejscowości Pugnano, San Giuliano Terme (Pisa).Wyjątkowo cenna kolekcja obejmująca ponad 30 tys. historycznych kostiumów szytych artystom na miarę od stulecia należy do Fundacji Cerratelli, założonej przez Dom Sztuki Cerratelli (Casa d'Arte Cerratelli) Floridy Benedettini, właścicielki słynnej pracowni krawieckiej Carnet. 


Casa d'Arte Cerratelli powstała na początku XX wieku z inicjatywy liryka operowego Artura Cerratelli i od tej pory pracownia kostiumów Cerratelli zasłynęła w świecie teatru i kina zdobywając liczne prestiżowe nagrody, jak chociażby w 1969r.  Oscara za kostiumy w filmie Romeo i Julia Zeffirelliego.To tutaj ubierali się wybitni artyści, aktorzy, śpiewacy operowi, czy tancerze baletowi z całego świata. 
Co prawda z braku miejsca wystawianych jest tylko część kostiumów, które okresowo są wymieniane na następne kolekcje, jednak i tak zbiory pozostawiają niezapomniane wrażenie na publiczności, chociażby dlatego, że szyte były na zamówienie tak sławnych artystów i reżyserów, 


Najsłynniejsze teatry świata zamawiają tu swoje kostiumy sceniczne:  Metropolitan z Nowego Yorku;  Liric Opera z Chicago, Comedie Francaise z Paryża, Royal Opera House Covent Garden z Londynu, Bundestheaterverband z Wiednia, Wuttemberische Staatstheater ze Stuttgartu, Hamburgische Staatsoper z Hamburga, Grand Theatre z Genewy, a także z Włoch:  Alla Scala z Mediolanu, Comunale z Florencji, La Fenice z Wenecji, Regio z Turynu, Arena z Werony, San Carlo z Neapolu, Opera z Rzymu, Teatro Bellini z Katanii, Teatro Massimo z Palermo, itd...


Halki na krynolinach zwisają z sufitu niczym wielkie lampiony... 


A poniżej "skromna" sukieneczka, w której występowała prima ballerina Carla Fracci...


Zbiory obejmują także dużo zdjęć i rysunków scenicznych:A na zakończenie zwiedzania można sobie przymierzyć jeden z przygotowanych kostiumów, poczuć się jak prawdziwa dama z dawnej epoki (do dyspozycji są też kostiumy męskie) i zrobić sobie w nim pamiątkowe zdjęcie.Przy okazji można też zwiedzić zabytkowy park należący do posiadłości Villa Roncioni.

Bigattiera - Villa Roncioni

Sztuczne jeziorko w kształcie ósemki (z każdego miejsca można zobaczyć tylko jego część)

kapliczka w parku

główne wejście do Villi Roncioni.

2 komentarze: