21 listopada 2014

Posąg boga Nilo powraca na Starówkę w Neapolu

Słynny posąg boga Nilo z Neapolu, najstarszy symbol miasta z II/IIIw. n.e., po renowacji i szczęśliwym odnalezieniu zabytkowej głowy sfinksa w Austrii w 2013r., powrócił wreszcie w pełnej glorii na Starówkę. 

fot.ilmattino.it

Posąg przedstawia półleżącego brodatego boga Nilo, który trzyma z jednej strony róg obfitości a z drugiej, przy piersi charakterystycznego "putto" (małego nagiego chłopca) i opiera się o sfinksa.
Posąg prawdopodobnie pochodzi z Aleksandrii w Egipcie. Został odnaleziony w 1476r., kiedy to zapisano go w lokalnych kronikach jako symbol miasta karmiącego swoje dzieci. Stąd popularna nazwa posągu: Corpo di Napoli" (Ciało Neapolu). 
Niestety głowa sfinksa zaginęła w latach 50-tych w tajemniczych okolicznościach. Dopiero niedawno udało się ją odnaleźć.

Władze Neapolu dumnie podkreślają, że na renowację cennego posągu symbolizującego wielokulturową tradycję miasta już od czasów Starożytności, złożyli się sami mieszkańcy. W nadzwyczajnej zbiórce funduszy wzięło udział 2200 osób co świadczy o wielkim przywiązaniu Neapolitańczyków do dziedzictwa kulturalnego i artystycznego miasta.
Dzięki temu posąg mógł być odrestaurowany w ciągu stosunkowo krótkiego czasu i "oddany" miastu jeszcze przed świętami br.

Posąg boga Nilo znajduje się na placu Largo Corpo di Napoli, zwanym Piazzetta Nilo .
2 komentarze: