27 maja 2015

Szpital języka włoskiego

Na włoskim rynku wydawniczym ukazała się ciekawa książka L’Ospedale della lingua italiana - "Szpital języka włoskiego" autorstwa Roberto Nobile.

To następna publikacja z serii obrońców języka włoskiego przed nadużyciami zwrotów i wyrażeń obcego pochodzenia, szczególnie w przypadkach, gdy istnieją ich satysfakcjonujące odpowiedniki włoskie.Najbardziej winni tej stopniowej deformacji języka są dziennikarze, politycy, ekonomiści, biznesmeni, znane osobistości ze świata rozrywki, itd.

Autor tłumaczy, że żyjemy w czasach odwróconego dramatu epoki Dantego, ponieważ głównym problemem języka nie jest jego wyłonienie się z autorytetów klasycznych (łaciny i greki), ale utrata jego tożsamości, gdy włoski staje się ofiarą narzucającego się idiomu angielskiego lub amerykańskiego. 

Nawiązując do celowo prowokacyjnego tytułu książki, tekst przenika atmosfera szpitalna, poczynając od "skażenia"  (contaminazione) języka, a kończąc na jego uzdrawianiu, czy niesieniu pocieszenia (conforto) w tych dramatycznych chwilach ...

Kilka dni temu, 20 maja, książka została zaprezentowana w Società Dante Alighieri we Florencji.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza