11 maja 2015

Wybory prezydenckie w Polsce i zaniepokojenie włoskich dziennikarzy

Repubblica.it nazywa Anrzeja Dudę narodowym populistą, kandydatem eurosceptyków, "rosjanofobów" i klerykalnego PiS-u. Komorowski jest widziany jako "liberalny", a Kukiz jako rocker nazionalista.
Wczorajsze wyniki wyborów dziennikarze z LaRepubblica oceniają dość krytycznie, zwracając uwagę na "alarmujący zwrot Polski na prawo".
Ponadto, wysoki wynik trzeciego kandydata, Kukiza, także jest odczytywany jako "niepokojący". Taki rozwój sytuacji może mieć bardzo poważne konsekwencje dla Unii Europejskiej, Nato i generalnie dla Zachodu, szczególnie w rozmowach z Rosją pod przewodnictwem Putina - ostrzega włoski dziennik.


Tymczasem Kościół Polski, komentuje włoska gazeta, coraz bardziej oddala się od "nowoczesnego ducha" jaki wprowadził Jan Paweł II, i coraz bardziej wrogo jest nastawiony na zmiany wprowadzane przez papieża Franciszka. Tak więc prawdopodobnie będzie zachęcać wyborców, aby głosować przeciwko Komorowskiemu.

Wreszcie, istnieje ryzyko, że Moskwa w przyszłości stanie się jeszcze bardziej agresywna w stosunku do Polski rządzonej przez rosjanofobów.


Podobne refleksje i komentarze pojawiają się na portalu askanews.it, dodając, że Duda ma stanowisko o wiele ostrzejsze w stosunku do Rosji i Niemiec, jest też popierany przez potężny Kościół polski, który w wielu kwestiach nie zgadza się z nowym papieżem. Ponadto, Duda inspiruje się węgierskim przywódcą, Victorem Orbanem.
Innymi słowy, Duda  to "zupełnie inna historia" niż Komorowski - "umiarkowany centro-prawicowiec, chętnie współpracujący na planie europejskim. 

Rainews.it podkreśla, że frekwencja wyborcza była znacznie niższa niż 5 lat temu. (49,4%  w stosunku do 55%). Komentatorzy oceniają wynik wyborów jako zwycięztwo konserwatysty Dudy.


Podobnego zdania jest portal Affaritaliani.it, gdzie również widnieje tytuł "Polska idzie na prawo: konserwatysta Duda wygrywa pierwszą turę". Jeśli potwierdzi się ta tendencja, może spowodować radykalny zwrot na prawo najbardziej "zachodniego" kraju Europy wschodniej. 
Duda - piszą komentatorzy - jest Eurosceptykiem, który zawsze opowiadał się przeciwko wprowadzeniu euro.


Borse.quifinanza.it też jest zdania, że Polska ewidentnie "skręca" na prawo i podkreśla zaskoczenie, że nazionalpopulista Duda wygrywa w pierwszej turze. Jeśli, jak się oczekuje, wyborcy Kukiza przejdą na Dudę, może to doprowadzić do przedwczesnych wyborów parlamentarnych.


O zaskakującym sukcesie eurosceptycznej prawicy, mimo, że faworytem był Komorowski, pisze również IlSole24ore.com. A wynik "anti-establishment rock star" Kukiza dziennikarze oceniają jako osiągnięcie ponad wszelkie oczekiwania.


Lettera43.it komentuje niemal identycznie: "zaskakujący sukces eurosceptycznej prawicy". 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza