15 lutego 2016

F jak fawizmo

Na prośbę jednej z Czytelniczek poruszę dziś temat choroby zwanej  Favismo, po polsku Fawizmem.

We Włoszech najwięcej przypadków odnotowano na terenie Sardynii (od 15,8 do 24% populacji) i w niektórych grupach etnicznych w południowych regionach kraju. W większości przypadków choroba dotyczy mężczyzn. U kobiet choroba może się nie ujawnić, ale może być przeniesiona genetycznie na ich dzieci. Dlatego po urodzeniu dziecka trzeba przeprowadzic genetyczny test, który bardzo precyzyjnie określa poziom danego  enzymu we krwi. Zaleca się takie testy noworodkom, które mają rodziców lub dziadków pochodzących z Sardynii.

Fawizmo to dość rzadka patologia genetyczna (nabyta wraz z chromosomem X), forma nietolerancji pokarmowej, która wywołuje bardzo groźne reakcje po spożyciu (lub wdychaniu oparów) roślin takich jak  bób, groszek, roślin z rodziny werbenowatych, i innych, oraz niektórych leków i antybiotyków,  a także substancji chemicznych (np. naftalina, niebieski barwink spożywczy, mentol).
Eksperci twierdzą, że na ogół inne rośliny strączkowe nie są groźne, ale na wszelki wypadek lepiej je zupełnie wyeliminować z diety. Należy unikać także produktów spożywczych, które zawierają siarczyny, stosowane np. w produkcji wina lub w konserwantach (od E220 do E228). Mentol natomiast jest obecny przede wszystkim w pastach do zębów, lub cukierkach. Trzeba unikać sztucznego barwnika niebieskiego, i przyjmować naturalny (np. z buraka). Groźna jest także witamina K, często podawana noworodkom w szpitalach. Nie wskazane jest picie toniku, bo zawiera chininę.

Lista leków grożnych dla fawizmu znajduje się tutaj: http://www.malattieraresardegna.it/resources/farmaciFavismo.pdf


Główne symptomy ataku po spożyciu np. roślin strączkowych to: ból głowy, ból brzucha, mdłości, wymioty, drgawki, gorączka, duszności, i inne, w najgroźniejszych przypadkach konieczna jest transfuzja krwi. Silne kryzysy pojawiają się tylko u jednej trzeciej pacjentów, podają eksperci. Czasami wrażliwość pacjenta na podane elementy zanika z wiekiem, lub pojawia się tylko w wieku starczym.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: Associazione Italiana FavismoBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza