27 lutego 2016

Włoskie miasta chcą być przyjazne zwierzętom

We Włoszech podobnie jak i w innych krajach coraz więcej organizacji walczy o prawa zwierząt podejmując akcje bojkotu okrutnej tresury i używaniu zwierząt wbrew ich woli dla ludzkiej rozrywki.

Spektakle cyrkowe, wyścigi konne, walki psów i inne „atrakcje” powodujące cierpienie i nieustanny stres zwierzęcia spotykają się coraz częściej z dezaprobatą opinii publicznej.

Zakaz trzymania psów na łańcuchu
W wielu włoskich miastach burmistrzowie wydali lokalne zakazy przetrzymania zwierząt na łańcuchu. Ostatnio takie propozycje wysunięto w Perugii (Umbria), czy w Puli (Cagliari, Sardegna).
Zamykanie zoo
Zamykane są tradycyjne ogrody zoologiczne, których więźniami są całe stada zwierząt żyjących przez lata w bardzo cięzkich warunkach. W tym tygodniu Gwardia Finansowa zamknęła nielegalne zoo w Saviano (Napoli, Campania) przejmując ok. 100 zwierząt, w tym gatunki chronione.
Zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach
Władze Regionu Ligurii zagłosowały przeciw wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach. Radni zobowiązali się nie wydawać pozwoleń na organizowanie przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt, ponieważ są to rozrywki wbrew ich naturze. Ponadto, władze Ligurii będą nakłaniać rząd włoski aby wprowadził ustawę prawną o zakazie wykorzystywania zwierząt w spektaklach cyrkowych w całym kraju, jednocześnie wspierając tylko cyrki, w których nie występują zwierzęta.
Takie propozycje wypłynęły też w innych miastach Włoch, np. w Follonica (Grosseto, Toscana), w Padwie,...

1 komentarz:

  1. To się bardzo ceni! W moim mieście (Poznań) ostatnio prezydent wydał zakaz cyrków z udziałem zwierząt :)

    OdpowiedzUsuń