20 października 2016

We Włoszech rozwiązano już 266 gmin z powodu powiązań władz samorządu z mafią


3 i 4 października 2016 w Rzymie odbyła się konferencja Le infiltrazioni mafiose negli enti locali na temat korupcji i infiltracji organizacji mafijnych we włoskich samorządach lokalnych.Statystyki włoskie są przygnębiające: Kampania, Kalabria i Sycylia to regiony o największej liczbie gmin, które zostały rozwiązane z powodu powiązań z organizacjami kryminalnymi o charakterze mafijnym. W Kampanii rozwiązano 97 gmin w Kalabrii 83, a na Sycylii 67. 

Niestety zjawisko to dotyczy głównie południa Włoch (97%), jednak coraz częsciej media włoskie donoszą o podobnych sytuacjach w środkowych i północnych regionach kraju.

Podsumowując, w ostatnich 25 latach rozwiązano ogółem 266 gmin. W większości były to gminy rządzone przez przedstawicieli centroprawicy.

Przewodnicząca Komisji Parlamentarnej ds. walki z mafią Rosy Bindi przypomniała, że początkowo gminy, które zostały rozwiązane z powodu powiązań z mafią to były małe miejscowości o niewielkiej liczbe mieszkańców. Z czasem jednak patologia dotknęła coraz większych miast. A przypadek wykrycia siatki mafijnej w Rzymie – tzw. Mafia Capitale – był na tyle szokujący, że zmusił organy władzy do zwiększenia działań prewencyjnych i prac nad wprowadzeniem reform w systemie prawnym.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza