Strony

31 stycznia 2012

MEDITERRE - Bari – stolicą kultury ekologicznej regionu Śródziemnomorskiego


Od 30 stycznia do 4 lutego 2012 r, trwa Mediterre - pierwsza inicjatywa we Włoszech i Europie, która reprezentuje kontynuację światowego szczytu Ziemi ONZ w Rio de Janeiro w 1992r na temat rozwoju ekologicznego,  ochrony zasobów naturalnych i nierównomiernego podziału korzyści z globalizacji.

30 stycznia 2012

Włoskie łysielce


Claudio Bisio

Calvo, czyli łysy, to rzecz względna, szczególnie jeśli wierzyć samemu Claudio Bisio, który swój wygląd tłumaczy w ten sposób: „io non sono calvo...E' che ho la riga in mezzo che è un po' larga!” - ja nie jestem łysy…tyko mam na środku przedziałek trochę szeroki!

 

28 stycznia 2012

Nadawanie imion we Włoszech


We Włoszech wybór imienia dla dziecka reguluje dekret Prezydenta Republiki n. 396/2000, który przewiduje pewne ograniczenia, np. dziecku nie można nadawać tego samego imienia co ojciec, brat czy siostra nadal żyjący. Nie można nadawać imienia tego samego co nazwisko. Imię nie powinno poddawać pod wątpliwość, czy dziecko jest chłopcem czy dziewczynką i musi być zgodne z płcią dziecka.

27 stycznia 2012

Pesymistyczny rekord różnicy cen rynkowych i wynagrodzeń we Włoszech


Według sondaży ISTAT (włoskiego urzędu statystycznego) różnica pomiędzy wzrostem cen na ryku a wzrostem płac za godzinę w 2011r. osiągnęła pesymistyczny rekord we Włoszech.

Wynagrodzenie godzinne wzrosło średnio o 1,8% w stosunku do roku poprzedniego, podczas gdy ceny produktów wzrosły o 3,3%, a  w grudniu 2011 inflacja wynosiła 2,8%. 

Najbardziej znaczące podwyżki wynagrodzeń zarejestrowano w sektorze wojskowo-obronnym (+3,3%),  policyjnym (+3,1%), produkcji i przetwórstwa gumy, plastyku i minerałów (+3,0%). W szkolnictwie i ministerstwach płace wzrosły zaledwie o 0,2%, administracji lokalnej i regionalnej, oraz w sektorze zdrowia o 0,3%.
(Ciekawostki z prasy: Ftaonline News, 27/01/2012)

26 stycznia 2012

Pizzo – włoska koronka czy haracz?


Kto od dłuższego czasu mieszka we Włoszech, a szczególnie na południu, nie jest mu obce drugie znaczenie terminu pizzo, czyli haracz płacony lokalnej mafii. Termin ten zakorzenił się tutaj już w XIX wieku, kiedy to boss mafii sycylijskiej Vito Cascio Farro, zwany po prostu Don Vito wyemigrował do USA, tam zorganizował połączenie się mafii sycylijskiej z amerykańską i zasłynął min. z nowego systemu wymuszania pieniędzy od sklepikarzy i przedsiębiorców, tzw. ‘u pizzu.

25 stycznia 2012

Piękno kobiecej skóry - wystawa w Mediolanie



Pelle di donna to wystawa poświęcona pięknu kobiecej skóry w sztuce, nauce i kosmetyce, na którą zaprasza Triennale design Museum  w Mediolanie w dniach od 24 stycznia do 19 lutego 2012 (wstęp wolny).

24 stycznia 2012

Tombola, czyli włoska loteria świąteczna

Zapraszam na mój nowy artykuł na portalu Oliwa z oliwek link

23 stycznia 2012

Zimowe przygody w Valle d'Aosta


Zimowy sezon w pełni i wiele górskich miejscowości zaplanowało dużo ciekawych atrakcji dla turystów. W Valle Aurina i Tures (Bolzano) w dniach 8-11 stycznia odbył się trzeci Międzynarodowy Festiwal rzeźby lodowej Festival Internazionale di Sculture di Ghiaccio, a w dniach  7- 15 stycznia w Alta Pusterla odbył się Międzynarodowy Festiwal Balonów Baloonfestival.
Ale zobaczmy jakie jeszcze inne atrakcje czekają na was w górach regionu Valle d'Aosta.

Międzynarodowa nagroda dla Jacka Pałasińskiego za reportaż o Sycylii

Jacek Pałasiński fot. Wikimedia commons
Rzym – 16 stycznia w Palermo odbyła się uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom Międzynarodowego Konkursu Medialnego „Sicilia Terra Mediterranea”. 1 miejsce w tym prestiżowym i jednym z „najbogatszych”,  jeśli chodzi o pulę premii konkursie dziennikarskim we Włoszech jury przyznało Jackowi Pałasińskiemu, dziennikarzowi TVN24, za filmowy reportaż:  „Sycylia według Jacka”

21 stycznia 2012

Sardynia – wyspa różowych flamingów


Na terenie Sardynii znajduje się 8 parków regionalnych, 60 stref chronionych, i 16 terenów o szczególnch walorach przyrodniczych i krabrazowych.

To właśnie do jednego z nich, Parco Naturale Regionale Molentargius Saline, od lat przybywają stada tysięcy różowych flamingów Phoenicopterus roseus aby tutaj przezimować korzystając z łagodnych warunków klimatycznych na wyspie.

Flamingi przylatywały tu od wieków choć na krótko, aby potem odlatywać w stronę Afryki. Dzisiaj zaskakującym faktem jest,

20 stycznia 2012

Costa Crociere zatopiona w mediach włoskich


Włoskie media od kilku dni szczegółowo opisują historię tradedii statku  Costa Crociere podając różne wersje i hipotezy jak mogło dojść do wypadku.
Przyjrzyjmy się różnorodnej terminologii przewijającej się w tytułach i pierwszych zdaniach prasowych artykułów:

19 stycznia 2012

Festival oliwy z oliwek w Mediolanie


28-29 stycznia 2012 w Mediolanie (Palazzo Giureconsulti, blisko piazza Duomo) odbędzie się festiwal poświęcony oliwie z oliwek Olio Officina Food Festival – condimenti per il palato e per la mente dedykowany wszystkim wielbicielom oliwy extravergine,  a także amatorom i professionalistom tradycyjnej kuchni włoskiej.

18 stycznia 2012

Telefony ze statku Costa Concordia


Na łamach Il Fatto Quotidiano opublikowano rozmowy telefoniczne Kapitanatu portu z kapitanem Schettino statku Costa Concordia. Oto fragmenty nagrań:

21.49 "Concordia, è tutto ok?" – Concoria, wszystko ok?
"Positivo", abbiamo solo un piccolo guasto tecnico.  W porządku, mamy tylko małą awarię techniczną.

( Karabinierzy z Prato otrzymują telefon od pasażera ze statku, który sugeruje, że statek tonie...)

Relacja z Finału WOśP we Włoszech


Małecki: “Muszę przyznać, że nie spodziewaliśmy się aż tak dużej frekwencji”.
19 lat Polonia włoska nie mogła zdecydować się na stworzenie sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Italii. 19 lat myślano i rozważano o jej zorganizowaniu, zazwyczaj podczas kolejnych Finałów, ale nikt nie chciał podjąć się tego wyzwania. Wreszcie pod koniec ubiegłego roku Robert Małecki – prezes Unii Stowarzyszeń polsko-włoskich we Włoszech „porwał się z motyką na słońce” i zdecydował się zarejestrować sztab WOŚP we Włoszech.

17 stycznia 2012

Międzynarodowe zawody snowboardowe w Dolomitach


W najpiękniejszym parku śniegowym  w północnych Włoszech - King Laurin Snowpark w  Castelrotto - Alpe di Susi (Dolomity) 18 i 19 lutego 2012 odbędą się  dziesiąte międzynarodowe zawody snowboardowe Subject Schlern 10.


Zawody obejmują kategorie: best 180, best 360, best 540, best 720, best 900, best 1080, dla najlepszych przeznaczono nagrody wynoszące ogółem 5000 euro. link

16 stycznia 2012

Limoncello – cytrynowy eliksir z południa Włoch


Do oryginalnej recepty limoncello, zwanym również limoncino, przekazywanej z pokolenia na pokolenie przyznają się zarówno mieszkańcy Sorrento, jak i Amalfi czy Capri.

Jedna z legend opowiada o pewnej Marii Antonii Farace z początku XXwieku, właścicielce małego pensionatu na wyspie Capri (Anacapri), której przepiękny ogród pełen dorodnych drzew cytrynowych i pomarańczowych znany był na całą okolicę.

15 stycznia 2012

Kursy ogrodnictwa dla każdego - kształcenie na miejscu i na odległość


Scuola Agraria nel Parco di Monza (Lombardia, provincia Monza e Brianza) od 25 lat organizuje kursy  ogrodnictwa i utrzymania terenów zielonych dla amatorów, hobbistów i profesjonalistów min. w sektorach: ogrodnictwo, flower design, uprawa drzew, terapia ogrodnicza (ortoterapia),  informatyka stosowana w ogrodnictwie, projektowanie terenów zielonych, rolnictwo, itd.

14 stycznia 2012

średnie zarobki i emerytury w krajach UE w 2011

dane: Eurostat; źródło foto:powrotnik.eu
Powszechna jest opinia, że mieszkańcy krajów Europy Południowej żyją biedniej, niż obywatele krajów Europy Północnej. Polacy są biedniejsi od mieszkańców Europy Południowej.
Według danych Eurostatu, średnia płaca w 2010 roku we Włoszech wynosiła 1531 euro, w Hiszpanii 1321, w Grecji 935, w Portugalii 905, a w Polsce 461 euro. Polak zarabiał 4 razy mniej niż Włoch, trzy razy mniej niż Hiszpan i dwa razy mniej niż Grek i Portugalczyk.

13 stycznia 2012

Najpiękniejsze zamki we Włoszech


We Włoszech zachowało się ponad 3 tys. zamków i twierdz obronnych. Chociaż nie wszystkie są udostępnione zwiedzającym, to ogromna większość stanowi wyjątkowo ciekawą atrakcję turystyczną. Poniżej znajdziecie zaledwie krótki przegląd tych najpiękniejszych i może najbardziej znanych turystom zamków, ale wybór był naprawdę trudny ponieważ każdy region Włoch może poszczycić się tego typu zabytkowymi i bajkowymi wręcz zakątkami.


Najbardziej znanym polskim turystom jest bez wątpienia średniowieczny zamek
w Rzymie CASTEL SANT’ANGELO, zwany także cytadelą papieży: link




Jednak najciekawszym zabytkiem architektonicznym zachowanym we Włoszech jest ośmiokątny CASTEL DEL MONTE w Andrii (region Apulia), wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zamek został zbudowany na polecenie Fryderyka II Hohenstaufena, a później przekształcony w więzienie. Ta niezwykła symetryczna bryła na planie oktagonu, której twórcy wykazali się ogromną wiedzą matematyczną, geometryczną i astronomiczną, przez wieki związana była z tajemniczą symboliką. Według niektórych hipotez zamek nie był fortecą ale świątynią, albo nawet skomplikowanym systemem łaźni arabskich.

12 stycznia 2012

Bezpłatne kursy języka włoskiego on-line


Kurs języka i kultury włoskiej Dentro Italiano na 4 poziomach: początkujący, elementarny, średnio-zaawansowany i zaawansowany, zrealizowany przez DIDAEL S.P.A. przy współpracy z RAI International.

11 stycznia 2012

Pierwsze koty za płoty nowego rządu Montiego


Rząd Montiego zaczął wprowadzać nowe reformy gospodarcze, ale ostrożni politycy wciąż chyba boją się kupować kota w worku:

NON DIRE GATTO SE NON CE L’HAI NEL SACCOdosl. nie mów nigdy o kocie jeśli nie masz go w worku, czyli nie chwal dnia przed zachodem słońca:

10 stycznia 2012

Jakość i ceny włoskich produktów rolnych



Z ostatnich badań przeprowadzonych przez włoskie Ministerstwo Zdrowia wynika, że jakość warzyw, owoców i innych produktów rolnych we Włoszech jest bardzo wysoka jak na standardy europejskie, a w szczególności poziom pestycydów jest stosunkowo niski.

9 stycznia 2012

Międzynarodowe zawody taneczne w Mediolanie


21-22 stycznia 2012 w Mediolanie odbędzie się International Milano Dance Competition – konkurs tańca dla tencerzy każdej narodowości.

Młode talenty wyróżnione przez międzynarodowe jury otrzymają stypendia ufundowane przez prestiżowe szkoły tańca, min. Moscow Bolshoi Ballet Academy, New York Broadway Dance Center, Chisinau Accademia Nazionale Coreografica, London The Royal Ballet School, Stage con Massimo Perugini, Hamburg Contemporary Dance School…

Konkurs odbędzie się w Teatro Della Luna Mediolanum Forum – Assago Milano.

8 stycznia 2012

Festiwal nauki w Rzymie


W dniach od 19 do 22 stycznia 2012 w Rzymie odbędzie się siódmy Festival delle Scienze, którego tematem przewodnim będzie il tempo, czyli czas i jego definicja: jak zmierzyć czas, podróże w czasie, pojęcie czasu we wszechświecie, itd.
Festiwal organizuje Fondazione Musica per Roma e Codice, Idee per la Cultura w Auditorium Parco della Musica pod patronatem władz miasta Rzymu. Dyrektorem naukowym Festiwalu jest Vittorio Bo, a specjalnymi gośćmi: Jean-Pierre Luminet, Ned Markosian, Peter Ludlow, Yael Sharvit, Dava Sobel, Ian Tattersall, Giovanni Amelino Camelia, Lera Boroditsky, Richard Gott, Julian Barbour. Info:link

 Z okazji festiwalu zorganizowano także interesujące laboratoria dydaktyczne dla dzieci i młodzieży. Info:link
 

7 stycznia 2012

Liberalizacja godzin pracy w handlu i usługach we Włoszech

Od stycznia 2012 we Włoszech obowiązywać zaczęło rozporządzenie, na mocy którego zniesione zostały wszelkie ograniczenia, dotyczące godzin otwarcia sklepów, barów i restauracji.

6 stycznia 2012

Befana - dobra baba jaga czy zła jędza


Befana – określenie powstało ze zniekształonego łacińskiego terminu Epifania, święta, podczas którego chłopcy i dziewczęta we wsiach robili kukłę ze szmat i wystawiali za oknem. Z czasem powstała legenda o bajkowej postaci, dobrej Babie Jadze, przynoszącej dzieciom słodkości jako symbol podarunków otrzymanych przez Jezusa od Trzech Króli.

Początkowo Kościół potępiał tradycję Befany jako pogański i wręcz szatański zwyczaj,

5 stycznia 2012

We Włoszech modne krótkie fryzury

W ostatnim sezonie we włoskiej modzie fryzjerskiej zrobiło się głośno na temat radykalnych zmian wizerunku:  wyraźne powroty do krótko ostrzyżonych fryzur taglio corto, szczególnie krótkich pocieniowanych z tyłu szyi  nuche cortissime, z grzywką con la frangia lub bez, z przedziałkiem na boku con riga laterale, na chłopaka alla maschietta, na pazia a caschetto, ostrzyżone asymetrycznie carré asimetrici, zaczesane gładko lisci, rozczochrane spettinati, mossi i zwiewne ariosi.

Jeśli w Nowym Roku macie ochotę na taką właśnie drastyczną transformację wyglądu, oto kilka inspiracji ze świata włoskich celebrytów:

4 stycznia 2012

Święto Trzech Króli na motorach w Mediolanie


Jak co roku 6 stycznia w Mediolanie odbędzie się charytatywny 45-y zjazd motorowy Befana Benefica Motociclistica 2012, który rozpocznie się już o godz. 8 na Piazza Duomo
Zjazd tysięcy "motorowców" organizuje Motoclub Ticinese pod patronatem władz miejskich Mediolanu.

Info: link

Food & Wine Festival w Monte-Carlo


W dniach od 10 do 12 lutego odbędzie się czwarty międzynarodowy festiwal enogastronomiczny  Monte-Carlo Food & Wine 2012 w Hotel Fairmont w samym sercu Księstwa Monako.

Jest to wyjątkowa okazja na degustację wysokiej jakości typowych win i produktów spożywczych made in Italy i innych krajów Europy. Imprezę będzie promował  książę Alberto II i główne włoskie instytucje tego sektoru. Szczególnym zainteresowaniem będą cieszyć się produkty z plantacji biologicznych i bioetycznych: link

3 stycznia 2012

W poszukiwaniu bogatych Włochów...

Kryzys we Włoszech dla bogatych czy biednych? Przysłowie w dialekcie salentino mówi, że “deszcz pada tak samo na biednych i bogatych, tylko, że bogaci mają parasol”: Chiove a su i ricchi e a su i poveri, allu stessu modu, sulamente ca i ricchi tienine lu mbrellu.


Ale czy są jeszcze bogaci Włosi?

2 stycznia 2012

Włochy się starzeją a liczba imigrantów wzrasta

Dane:www.lastampa.it/
Według najnowszych badań ISTAT (Istituto nazionale di statistica) do 2065 roku liczba obcokrajowców mieszkających we Włoszech potroi się. Zwiększy się też średnia wieku obywateli.

Na dzień dzisiejszy w Italii mieszka prawie 5 mln imigrantówa według ISTAT, w 2065 roku będzie żyło ich w Italii 14,1 miliona.