27 września 2011

Opiekunki we Włoszech: gdzie się zwrócić


Według sondaży we Włoszech jest około 3 milionów rodzin, w których mieszka osoba starsza (powyżej 65 roku życia) potrzebująca stałej opieki. Tylko w ostatnim dziesięcioleciu liczba takich osób wzrosła z 18,4% do 20,3%, tj. o 1.800.000  osób więcej. W związku z czym proporcjonalnie rośnie liczba opiekunek i pomocy domowych. W tej roli pracują głównie kobiety (88,6%), przy czym 78,4% to cudzoziemki. Prawie połowa z nich przyjeżdża ze wschodniej Europy, w tym głównie z Rumunii (19,4%), Polski (7,7%) i Mołdawii (6,2%), oraz duża część z Filipin (9%).                                              
(dane z nuovasocieta.it, 15/09/2011)

Według danych INPS (Istituto Nazionale della Previdenza Sociale) we Włoszech pracuje około 1,5 miliona collaboratrici domestiche (pomoc domowa: baby sitter, colf, badante), czyli aż o 25% więcej niż zaledwie 5 lat temu.
Stowarzyszenie Aclicolf (zajmujące się ochroną praw, promocją społeczną i zawodową pomocy domowych, Włochów i imigrantów).  podaje, że około 900 tys.  opiekunek pracuje „na czarno”, czyli, bez formalnej rejestracji umowy o pracę, oraz duża ich część jako tzw. szara strefa lavoro grigio, tj. osoby zatrudnione na minimalne stawki, nie deklarujące wszystkich przepracowanych godzin.
Aby wyjść na przeciw tak poważnej problematyce instytucje włoskie we współpracy z administracją lokalną wprowadziły odpowiednie okienka informacyjne w urzędach miejskich (sportelli informativi), organizują darmowe kursy dla wykwalifikowanych pomocy domowych, oraz podają ich rejestr, tak aby ich usługi były w miarę możliwości „profesjonalne”, ale również aby rodziny poszukujące opiekunek łatwiej mogły do nich dotrzeć.  Do tej pory polecano się nieformalnie, poprzez znajomych, tzw.pocztą pantoflową (passaparola).
Dziś wydaje się przewodniki, np. Badandum 2011, zredagowany w 8 językach, min. w polskim, a także funkcjonuje portal informujący www.badandum.it, skierowany zarówno do rodzin poszukujących opiekunek, jak i do samych zainteresowanych. Portal zawiera wiele ważnych porad i  informacji, zarówno prawnych jak i praktycznych, oraz adresy punktów informacyjnych w poszczególnych regionach. 

5 komentarzy:

 1. pracowalam u jednej rodziny 3,5 roku na czarno gdy odeszlam poprosilam o otprawe tz.licfidazione nie zaplacono mi ani centa gzie mam szukac pomocy obecnie jestem w polsce a z tego co wiem nalezaly mi sie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro Pani pracowała na czarno trudno teraz będzie udokumentować te 3 i pół roku... w tej sytuacji musiałaby się Pani chyba zwrócić do prawnika. Pozdrawiam

   Usuń
 2. mam pytanie pracowalam na czarno jako badante przez 6 miesiecy jak podjelam prace umowa byla ze pracuje do grudnia a dzisiaj mi powiedziano ze nie potrzebna juz opieka do matki i koniec sierpnia mam wracac do polski czy nalezy mi sie jakas odprawa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety z takim pytaniem powinna się Pani zwrócić do prawników, lub do stowarzyszeń, które podałam wyżej, tam otrzyma Pani kompetentne informacje. Pozdrawiam

   Usuń
 3. Pracowałam na kontrakcie z przerwami ok. pół roku. Obecnie przebywam w Polsce i dowiedziałam się że pracy już nie mam.Było ustalone z rodzina, że wracam po 2 miesiącach.Kontrakt jest zawarty do 2018 roku. Nie zapłacono mi za urlop, trzynastkę czy odprawę. Co mogę zrobic w tej sytuacji?

  OdpowiedzUsuń