2 września 2011

Nowa ustawa, nowe ceny książek we Włoszech

Od 1 września 2011 na włoskim rynku wydawniczym obowiązuje nowa ustawa, tzw. legge Levi (promowana w parlamencie przez Ricardo Franco Levi, PD), która ma chronić drobnych wydawców i księgarzy przed ogromną konkurencją światowych kolosów wydawniczych, min. Amazon. Ponadto, we Włoszech wielkie wydawnictwa mają  własne punkty sprzedaży i praktycznie dyktują ceny na rynku. Nowa ustawa powinna, według jej autorów, regolamentować ceny książek.


Według nowej ustawy sprzedawcy książek, małe i duże księgarnie oraz sklepy internetowe (store online), mogą obniżać ceny książek tylko do 15% oficjalnej ceny na okładce. Wydawcy mogą co prawda zastosować okazyjnie 25% zniżki, ale tylko w ramach konkretnych promocji, które jednak nie mogą trwać dłużej niż 1 miesiąc i nie mogą odbywać się w grudniu.


Najmniej cieszą się z ustawy sami czytelnicy (jak winika chociażby z protestów bloggerów, którzy w ciągu 3 dni zebrali 2500 podpisów) i biblioteki, które alarmują, że w skali roku będą mogły zaoferować swoim użytkownikom o kilka tysięcy książek mniej  niż dotychczas.
Ciekawostki z prasy: Corriere della Sera, 01 settembre 2011

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz