26 września 2012

Protesty przeciw wierceniom w poszukiwaniu ropy na Morzu Adriatyckim

źródło: WWF Italia

7 sierpnia 2012 Minister Środowiska i Planowania Przestrzennego, Corrado Clini z rządu M. Montiego udzielił autoryzacji na wiercenia w poszukiwaniu złóż ropy naftowej na Adriatyku na terenie parku naturalnego Wysp Tremiti w pobliżu Półwyspu Gargano.
Od miesięcy toczyły się tu zagorzałe dyskusje na ten temat i protesty wszystkich organizacji ochrony środowiska we Włoszech, przy udziale ogromnej większości mieszkańców regionu Apulii, Molise i Abruzzo, łącznie z przedstawicielami lokalnych samorządów, polityków, znanych artystów, min. Lucio Dalla.
Niestety, obecny rząd nie wziął pod uwagę publicznych konsultacji i stanowczej opozycji władz zainteresowanych regionów, i zaaprobował projekty wiertnicze dla wierceń rozpoznawczych, które grożą katastrofą ekologiczną fauny i flory, nie mówiąc już o dewastacji walorów krajobrazowych na tych terenach.„Przegrana bitwa, ale nie wojna” - zapowiadają mieszkańcy i lokalni politycy. Następna wielka ogólnokrajowa manifestacja przeciw „zabójstwie tego terytorium”, tzw. No trivelle day, odbędzie się w sobotę 6 października 2012 przy udziale władz   Regione Puglia, Regione Molise, Provincia di Foggia, Parco del Gargano oraz urzędów gminnych Manfredonia i Termoli, a także przedstawicieli organizacji ekologicznych z Friuli, Veneto, Marche i Abruzzo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz