12 grudnia 2012

Kościół włoski przeciwny polityce Berlusconiego

fot.ilsussidiario.net

Jak podaje włoska prasa, kardynał Angelo Bagnasco w wywiadzie dla Corriere della Sera  (10/12/2012) wyraził swoje oburzenie wobec manewru Berlusconiego, który wycofując poparcie dla rządu doprowadził do zapowiedzi wcześniejszej dymisji Montiego.

„Nie można zmarnować wyrzeczeń całego roku” – krytykuje ostro kardynał Bagnasco.
To co najbardziej budzi zdziwienie, według kardynała, to nieodpowiedzialność polityków, którzy „myślą o zadomowieniu się, podczas gdy dom jeszcze się pali”.Jednym słowem kardynał daje do zrozumienia, że Kościół włoski jest najwyraźniej przeciwny szóstej kandydaturze Berlusconiego.

Tymczasem poparcie dla Montiego potwierdza również watykański dziennik Osservatore Romano, a popularny magazyn Famiglia Cristiana tak oto komentuje ponowną kandydaturę Berlusconiego: „torna il Dinosauro e getta il paese nel caos” – wraca Dinozaur i wrzuca kraj do chaosu.

Conferenza Episcopale Italiana (CEI – Konferencja Episkopatu Włoch), której przewodniczącym jest kardynał Bagnasco, zdecydowanie popiera ideę rządu tzw. „Monti bis”, który jako jedyny jest w stanie zagwarantować solidność reform i przywrócić wiarygodność kraju na arenie międzynarodowej. Jak dotąd  - twierdzi kardynał - włoscy politycy nie byli zdolni wprowadzić skutecznych reform, boją się podejmować trudnych decyzji i uciekają się do łatwej demagogii. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza