17 grudnia 2012

Mario Draghi człowiekiem roku 2012 - Włoch, który uratował euro


Mario Draghi, przewodniczący Europejskiego Banku Centralnego został człowiekiem roku 2012 brytyjskiego dziennika Financial Times jako „Włoch zdeterminowany uratować euro”.

fot. nonsolofole.it
Włochy mogą pochwalić się już trzecim Super Mario (jak wiadomo, pierwszym Super Mario nazywany jest słynny piłkarz Mario Balotelli, a następnie profesor ekonomii - obecny premier Włoch, Mario Monti). 

To właśnie dzięki odważnym decyzjom szefa EBC, Mario Draghi - komentuje Financial Times - Europa zawdzięcza uratowanie waluty i strefy euro, a także skuteczną walkę z kryzysem. Chociaż jego śmiałe decyzje nie zawsze podobały się przywódcom Niemiec czy Francji...

Uratowanie euro stało się priorytetem już od pierwszego dnia objęcia stanowiska prezesa EBC ponieważ, jak twierdzi Mari Draghi, nie można budować systemów na długach i deficycie.

Draghi nie wahał się więc wprowadzić ustawy antyspreadowej, tj. programu nieograniczonego skupu  krótkoterminowych obligacji państw zagrożonych bankructwem w unii walutowej, dostarczając im gotówki w zamian za wdrożenie strukturalnych reform i stałego monitoringu Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Drugim ważnym posunięciem prezesa EBC były drastyczne obniżenia stóp procentowych, początkowo z 1,25% na 1%, a później na 0,75%.

W wywiadzie dla Financial Times Mario Draghi podkreśla, że sytuacja nadal jest poważna, ale są już pierwsze  dobrze rokujące sygnały:  w 2013r. inflacja w strefie euro zatrzyma się poniżej 2%, a w końcu roku spodziewane jest stopniowe ożywienie gospodarcze.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza