9 listopada 2013

Ibla - najstarsza część sycylijskiej Ragusy

Położona na wzgórzu Ibla, najstarsza część miasta Ragusy, została zupełnie zniszczona podczas trzęsienia ziemi w 1693r. 
Dzisiejsza, nadal bardzo charakterystyczna i zabytkowa dzielnica miasta, odbudowana na przełomie XVII i XVIIIw na gruzach starożytnej osady Hybla/Hibla Haerea,  została wpisana na Listę światowego Dziedzictwa UNESCO.  


Już z daleka Ibla robi ogromne wrażenie na turystach...
Po tragicznym trzęsieniu ziemi mieszkańcy Ragusy nie byli jednak zgodni co do tego, jak i gdzie odbudować miasto, i tak powstały dwie osady: Ragusa Ibla, gdzie zamieszkała lokalna arystokracja, i Ragusa Superiore, gdzie przenieśli się mieszczanie i biedniejsi mieszkańcy. Stosunkowo późno, bo dopiero w 1926r. obie miejscowości połączyły się we wspólne miasto. 

Architektura tutejszych zabudowań zachowała do dziś styl barokowy. 


Po krętych, kamienistych uliczkach można błądzić w górę i w dół bez końca... Co ciekawe, nawet gdy słońce praży tu niemiłosiernie, zawsze można znaleźć jakiś chłodny zaułek, gdzie powiewa orzeźwiający wiaterek. Podobno dawniej starożytni mieszkańcy tych okolic najpierw obserwowali dokładnie położenie terenu i jego lokalne zmiany atmosferyczne, a dopiero później budowali osadę. 

wąskie, kamienne uliczki Ibli


schody, niekończące się schody...Gdzieniegdzie można przypadkowo znaleźć jeszcze pozostałości z dawnej świetności miasteczka
A poniżej małe zaułki Ibli:
Piazza Pola - główna ulica Ragusy Ibla


Katedra San Giorgio
Zmęczeni turyści mogą wreszcie przysiąść w błogim cieniu palm w istnie rajskim parku miejskim: Giardino Ibleo - najstarszym parku Ragusy z 1858r.
Podobnie jak w innych miastach na Sycylii, nie sposób przejść obojętnie obok wygrzewających się na słońcu słodko śpiących kotów...


3 komentarze:


 1. Piekne górskie miasto na zboczu góry.
  Ze względu na położenie i mnogość schodów mieszkańcy Ragusy zapewne są zdrowi...
  Buziaki

  Jak bardzo marzy mi się podróż...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po tej całodziennej przechadzce w słońcu po niekończących się schodach, też mam nadzieję, że będę już zawsze zdrowa :) Buźka!

   Usuń
 2. Ależ kiciuś na ostatnim zdjęciu :):) Miasto równie piękne jak Taormina, w której sie zakochałam bez pamięci ( Sycylia)

  OdpowiedzUsuń