2 kwietnia 2014

Zarobki kierowców we Włoszech

Od 6 kwietnia cudzoziemcy mogą być zatrudniani w transporcie publicznym (przypomnijmy, że do tej pory obowiązywał dekret z 1931 r., zgodnie z którym przedsiębiorstwa transportu publicznego mogły zatrudniać tylko osoby z obywatelstwem włoskim.)

Z sondaży prasowych i dyskusji na włoskich stronach social networks dowiadujemy się o średnich zarobkach kierowców we Włoszech zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym




camionisti/autotrasportatori - kierowcy ciężarówek - zatrudnieni na etat zarabiają średnio od 900 do 1500 euro miesięcznie w zależności od ilości przepracowanych godzin, przewożonego towaru, i rodzaju umowy z firmą (niestety wiele firm wykorzystuje kierowców). Natomiast kierowca posiadający własną ciężarówkę i oferujący swoje usługi innym firmom zarabia nieco więcej, w zależności od przebytej trasy i wynegocjowanej ceny z klientem.

tassisti - kierowcy taksówek -  w dużych miastach zarabiają średnio od 2000 do ponad 3000 euro miesięcznie robiąc 10-15 kursów dziennie (pracując ok. 10 godzin dziennie) biorąc średnio po 15 euro za kurs. Od tych zarobków taksówkarz musi odliczyć koszty urzymania taksówki (conajmniej trzykrotnie większe od normalnego samochodu , w tym: paliwa, podatku, ubezpieczenia, itd.)

autisti bus - kierowcy autobusów - początkujący kierowcy zatrudnieni na etat zarabiają ok.1100 euro miesięcznie, po latach pracy zarabiają już ok. 1500-1600 euro, na dalekich trasach, lub na zmianach nocnych zarabiają ok. 2000 - 2500 euro miesięcznie.

Na poniższym filmiku przedstawione są ciężkie realia z jakimi muszą zmagać się kierowcy ciężarówek:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz