20 lipca 2014

Tajemniczy klient, czyli sposób na dodatkowy zarobek we Włoszech

Jeśli macie zadatki na detektywa, a przy tym uwielbiacie robić zakupy i dysponujecie wolnym czasem, to to jest coś co wam się spodoba!

fot.bicego.it
Tajemniczy klient, we Włoszech znany pod  nazwą: 
cliente/acquirente misterioso,  
mystery client/shopper/customer/guest..., 
anonimo opinionista di mercato, itp. 
to stosunkowo nowy sposób dorabania, a przynajmniej korzystania z darmowych zakupów lub usług.


Tajemniczy klient pracuje anonimowo jako "detektyw" oceniający obsługę, traktowanie klienta, kompetencje sprzedawców, warunki higieny, i wszystko co składa się na jakość oferty danej firmy i stopień satysfakcji klienta.

Zazwyczaj tajemniczy klient po krótkim przeszkoleniu dostaje zlecenie aby udać się osobiście lub skontaktować telefonicznie ze sprzedawcą (podając się za przeciętnego nabywcę), a następnie kupić konkretne produkty lub usługi, zadając sprzedawcy szereg rutynowych pytań. 

Po wykonaniu zadania trzeba wypełnić szczegółową ankietę  online podając zleceniodawcy osobiste wrażenia i opinie (pozytywne lub negatywne) z dokonanej transakcji. Dzięki temu duże firmy mogą okresowo monitorować swoje oddziały w całym kraju i pracować nad poprawą jakości usług.

Tajemniczy klient może pracować w bardzo wielu sektorach: nabywca artykułów w sklepach, pacjent w prywatnych przychodniach lekarskich, gość hotelowy, gość w restauracji, i wiele innych.


Wynagrodzenie zależy od firmy zlecającej zadanie i zawartego kontraktu, może to być na przykład zwrot kosztów za zakup towaru (po okazaniu kwitu/faktury zrealizowanych w danym dniu) lub umowna suma oferowana przez firmę za każde wykonane zadanie.

We Włoszech działa już wiele firm oferujących anonimowe badania rynku, wystarczy zgłosić swoją kandydaturę, wypełnić ankietę i niemal z dnia na dzień zostać tajemniczym klientem.

Poniżej przykładowe agencje tajemniczych klientów:


3 komentarze: