Strony

31 stycznia 2014

Rezydencja Księcia Lubomirskiego w Ligurii


Rodu książęcego Lubomirskich nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, arystokraci tego potężnego rodu  przez wieki odgrywali znaczącą rolę w historii Polski. 

Zresztą Lubomirscy budowali swoją pozycję nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie osiedlając się również we Włoszech.

Jedną z takich posiadłości, w której gościli Lubomirscy jest Villa Lubomirski w Ligurii, w malowniczym kurorcie Ospedaletti.

30 stycznia 2014

Pionowy las w Mediolanie

Pionowy las Mediolanie będzie gotowy  prawdopodobnie jeszcze przed sezonem letnim, podaje lokalna prasa.

Projekt Stefano Boeri utworzenia
pionowego zalesienia miasta w nowej "ekodzielnicy" Porta Nuova - Isola to następna futurystyczna propozycja urbanistyczna władz miasta z myślą o Expo 2015.
Projekt obejmuje dwie, 110- i 76-metrowe wieże - bloki mieszkalne (łącznie 400 mieszkań) pokryte 900 różnymi gatunkami drzew i krzewów, przy czym niektóre z nich mają osiągnąć 9 metrów wysokości. Pionowy las ma zajmować 10tys.metrów kwadratowych tworzących specyficzny mikroklimat, produkujący wilgoć, filtrujący dwutlenek węgla i pyły zanieczyszcające.

29 stycznia 2014

Za 50 lat nie będzie już ryb w Morzu Śródziemnym?

Naukowcy i ekolodzy alarmują: na skutek ciągłego zanieczyszczania Morza  Śródziemnego za 50 lat wyginą wszystkie ryby. 

Ich miejsce stopniowo zajmie jedno wielkie wysypisko śmieci: macro- i micro-śmieci, które rozkładając się na drobne cząstki chemiczne (wielkości 1/3 milimetra), przypominając z wyglądu plankton, stają się destrukcyjnym pożywieniem dla ryb i innych zwierząt morskich, a następnie wchodzą w skład łańcucha pokarmowego całego ekosystemu. Nie mówiąc już o niebezpiecznych metalach i związkach chemicznych, takich jak rtęć i trotyl.

28 stycznia 2014

Bankructwo, czyli jak Włosi rozbijali banki

Skąd pochodzą słowa "bank", "bankier", "bankructwo", jak również ich odpowiedniki w innych językach?


BANKI i BANKIERZY - banche e banchieri

Jeszcze w średniowieczu pierwsi urzędnicy, którzy zajmowali się operowaniem pieniędzy nazywali się banchieri, ponieważ przyjmowali klientów na długich drewnianych ławach (banchi). Co prawda, ich zawód różnił się nieco od dzisiejszych bankierów - wówczas ich działalność przeplatała się także z dużą aktywnością handlową.


27 stycznia 2014

Drzwi antywłamaniowe? złodzieje wejdą przez ...ścianę!

Na złodzieja nie ma mocnych. Zamontowaliście w domu kosztowne drzwi antywłamaniowe? - złodzieje wejdą przez ścianę!


25 stycznia 2014

Sos pomidorowy - najtrudniejszy sos włoski!

Pasta al pomodoro, czyli makaron z sosem pomidorowym, to chyba najbardziej "narodowy" sos włoski, najbardziej popularny i lubiany na całym świecie i... wydawałoby się najprostrzy. 


Nic bardziej mylnego, twierdzi absolutny mistrz kuchni włoskiej, Fulvio Pieragelini. A to dlatego, że wariantów może być nieskończenie wiele, począwszy od tego czy sos robiony jest ze świeżych pomidorów, z konserwy czy przetworu pomidorowego, w zależności od wyboru gatunku pomidora i innych składników. Niektórzy preferują podsmażyć czosnek, inni drobno siekaną cebulkę, a nawet siekany seler naciowy i marchewkę, jedni dodają parmezan podczas gotowania sosu, inni świeżą ostrą papryczkę, lub szklankę wody aby sos był bardziej płynny, itd, itd. 

Nie sztuką jest więc wrzucenie wszystkiego na patelnię, ale połączenie tych składników w harmonijną i perfekcyjną całość.

24 stycznia 2014

Najpiękniejsze jezioro świata

Huffington Post, międzynarodowa witryna informacyjna online, przedstawiła ranking najpiękniejszych jezior świata. 


Na liście znajduje się tylko jedno włoskie jezioro, ale za to na pierwszym miejscu! To jezioro Como, zwane Lario.



Zamiast komentarza zabieram was dziś na małą wycieczkę po jeziorze... 
A w zamian czekam na wasze refleksje!

23 stycznia 2014

Pałac polskiego hrabiego w Toskanii

Ruiny pałacu hrabiego Zygmunta Grzymały Bośniackiego, do dziś powszechnie nazywanego tu Villa del Polacco („pałac Polaka), znajdują się w zachodniej Toskanii, w malowniczej miejscowości Asciano – San Giuliano Terme (Piza). 
To tu, na rozległym Monte Pisano, hrabia zakupił teren na bajkowym wzgórzu zwanym lokalnie Monte delle Fate („wzgórze wróżek”), gdzie postanowił osiedlić się na stałe, stawiając elegancki pałac Villa Belvedere.

22 stycznia 2014

Sycylia ma najdroższy parlament w Europie

Assemblea Regionale Siciliana, parlament regionu Sicilia, okazał się najdroższy w Europie, a kto wie, może nawet na świecie.


Jak podaje włoska prasa w 2013r. wydatki realizowane na parlament Sycylii wyniosły 165 milionów euro. W porównaniu region Lombardia wydał 68 milionów, pomimo, że liczy podwójną liczbę mieszkańców. Inne regiony podobnie: północny region Piemonte - 62 miliony, południowa Kampania - 66 milionów.

21 stycznia 2014

SIGNORA czy SIGNORINA, czyli jak być politically correct...

Signora czy signorina, niby banalnie proste, jak „pani” czy „panna”, i chociaż w języku polskim kobiety dawno wyparły ten przestarzały zwyczaj zmuszający niejako do ujawnienia stanu cywilnego, to we Włoszech takie rozróżnienie nadal wydaje się dość powszechne, nawet jeśli coraz trudniej dziś być politically correct


20 stycznia 2014

Chude lata dla włoskich menadżerów

W ciągu trzech lat we Włoszech  wykreślono prawie milion miejsc pracy na stanowiskach kierowniczych, co oznacza, że liczba menadżerów zmniejszyła się o 54%!


Według sondaży przeprowadzonych przez Aldai-Federmanager i Gidp, jeszcze w 2010 roku było ich 1 milion 680 tysięcy, a w 2013 już tylko 769 tysięcy.


19 stycznia 2014

Najpiękniejsze ogrody na wyspie Ischia

Ogrody La Mortella, to prawdziwie rajski zakątek na wyspie Ischia i zarazem jeden z najpiękniejszych ogrodów prywatnych we Włoszech.

Do tej pory można je było zwiedzać tylko od kwietnia do października, jednak w tym roku, po raz pierwszy ogrody są otwarte dla turystów również w bardzo charakterystycznej szacie zimowej. Od 1/01/2014 do 31/03/2014 można zrobić rezerwację i zwiedzić z przewodnikiem te wyjątkowo piękne ogrody śródziemnomorskie i subtropikalne. 

17 stycznia 2014

Nadzwyczajne przygotowania do kanonizacji Jana Pawła II w Rzymie

Władze stolicy Włoch spodziewają się przybycia 27 kwietnia nawet 5 milionów ludzi na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII.



- W ciągu 10 dni spodziewamy się 5 milionów osób. To będą nadzwyczajne dni: Droga Krzyżowa papieża Franciszka, Wielkanoc, kanonizacja dwóch papieży - powiedział burmistrz Rzymu, Ignazio Marino. "To będzie wydarzenie historyczne o planetarnym wymiarze" – dodał.

16 stycznia 2014

Kleopatra, Rzym i magia Egiptu - wystawa w Rzymie

Jeszcze tylko do 2 lutego 2014 można oglądać w Rzymie wyjątkową wystawę  poświęconą wielkiej królowej Egiptu, Kleopatrze, pt. Cleopatra, Roma e l'incantesimo dell'Egitto.


15 stycznia 2014

Następny aktywny wulkan we Włoszech?

Marsili - największy podwodny wulkan w Europie, usytuowany na dnie Morza Tyrreńskiego, pomiędzy Kalabrią i Sycylią,  prawdopodobnie jest aktywny, i może wybuchnąć, podają lokalne media.

Wulkan mierzy 70 km długości i ponad 30 km szerokości, a jego nazwa pochodzi od nazwiska wielkiego naukowca, geologa, biologa i wojskowego z Bolonii, Luigiego Ferdinanda Marsili (XVII/XVIIIw.)


14 stycznia 2014

Przed sesją egzaminacyjną we Włoszech, czyli jak nie stresować studenta

Sesja, sesja, i jeszcze raz sesja egzaminacyjna. We Włoszech, podobnie zresztą jak wszędzie, zestresowani studenci przed egzaminami padają ofiarą nadopiekuńczych rodziców, dziadków, cioci, wujków i innych krewnych, nie mówiąc już o ciekawskich lub zawistnych znajomych...

Tak więc, żeby nie pogarszać sytuacji warto wiedzieć za wczasu, jakie pytania, nawet wydawałoby się banalne, mogą sprowokować u studenta atak histerii, wybuch wściekłości, a w najlepszym wypadku, oznaki frustracji i agresji.



Oto 10 pytań, cytowanych na stronie buulb.com, których należy absolutnie unikać przed sesją (ewentualnie przed maturą), aby nie "przestresować" studenta we Włoszech:

13 stycznia 2014

Czy we Włoszech za ofertę pracy trzeba dziś zapłacić?

Czy żeby pracować, i do tego na bezpłatnym stażu, trzeba będzie teraz zapłacić


Okazuje się, że kryzys i wysoki procent bezrobocia może być impulsem do odważnych i kreatywnych pomysłów. 

Niejaki Roberto R. z Cuneo (Piemonte), bezrobotny, młody absolwent po studiach, zamiast załamać się czy szukać szczęścia zagranicą, jak wielu jego rówieśników niemogących znaleźć pracy, ani nawet odbyć bezpłatnego stażu, postanowił opublikować w popularnej gazecie Il Giornale dość prowokacyjne ogłoszenie: "absolwent wyższej uczelni skłonny jest dać tysiąc euro za ofertę miejsca pracy od przedsiębiorcy, który pozwoli mu odbyć 18-miesięczny, bezpłatny staż bez zobowiązań na przyszłość".

11 stycznia 2014

W Neapolu można dobrze zjeść za 1 euro na minutę!

W Neapolu pojawiła się ciekawa antykryzysowa inicjatywa w małej restauracyjce Tandem na via Paladino.


Można tu zjeść naprawdę dobre włoskie o' ragù z kawałkami chleba (czyli tzw. scarpetta), popijając winem, i płacąc zaledwie 1 euro za każdą minutę (czas mierzony chronometrem) spędzoną przy stole. 



10 stycznia 2014

Niezwykłe krawaty z Neapolu

Tradycja szycia krawatów w Neapolu ciągnie się od wielu stuleci. To tutaj powstały krawaty określane jako szczyt rzemiosła i przykład najdoskonalszej elegancji.
Najsłynniejszym bodaj producentem cenionych na całym świecie krawatów z Neapolu jest firma Eugenio Marinella. 

9 stycznia 2014

Sycylijskie czekoladki z winem podbijają rynek

Czekoladki z sycylijskim winem Nero d’Avola, to przypadkowy pomysł dwojga przyjaciół z Gela (Caltanisetta).
31-letnia Rosa Scudera, prawniczka, amatorka sycylijskiego wina, postanowiła otworzyć małą pracownię cukierniczą przy pomocy 50-letniego Agostino Nuzzi, doświadczonego cukiernika. Podstawym założeniem było wyprodukowanie oryginalnych czekoladek, które promowałyby sycylijskie wino.

8 stycznia 2014

Przestępstwo zabójstwa drogowego we Włoszech

Już niedługo sprawcy śmiertelnych wypadków drogowych odpowiadać będą za przestępstwo zabójstwa drogowego. Artykuł ten zostanie włączony do włoskiego kodeksu karnego.


Do końca stycznia resort sprawiedliwości ma przedstawić projekt ustawy bądź dekretu o zmianie przepisów, który wszedłby natychmiast w życie.

7 stycznia 2014

Włoskie nazwiska nadawane porzuconym dzieciom

Pierwsze nazwiska pojawiły się we Włoszech w IX w. i były nadawane tylko w wyższych sferach. Dopiero w epoce Renesansu nazwiska stały się bardziej powszechne, chociaż jeszcze nie dziedziczono ich po rodzicach. Nazwisko miało raczej funkcję przydomka. Natomiast rodziny szlacheckie zaczynały  stopniowo pozostawiać „nazwisko” pierworodnemu  potomkowi, któremu przekazywano wraz z majątkiem.

Obowiązek spisywania nazwisk mieszkańców w rejestrach publicznych, a raczej kościelnych (np. w aktach chrztu) nastał dopiero w XVIII w. W związku z czym używano często wyrażeń łacińskich, np. Carlo syn niejakiego Luciano zapisywano jako Carlo filius Luciani (forma w dopełniaczu). Tak powstały także inne nazwiska włoskie zakończone na „–i”.


Według statystyk 35% nazwisk we Włoszech pochodzi od imienia ojca (głowy rodziny); 35% od nazwy miejscowości/regionu – miejsca urodzenia; 15% od fizycznych cech głowy rodziny; 10% od uprawianego zawodu; 3% jest pochodzenia obcego; i wreszcie 2% to typowe nazwiska, które zwykle nadawano osieroconym i porzuconym dzieciom, czyli tzw. trovatelli ...

6 stycznia 2014

Niezwykłe święto Trzech Króli w regionie Friuli Venezia Giulia

Święto Trzech Króli, czyli Epifania, w północnym regionie Friuli Venezia Giulia wyglądają nieco inaczej niż w pozostałych częściach Włoch. 


Już od rana czuje się tu świąteczną, magiczną wręcz atmosferę. 

Dzień rozpoczynają bardzo uroczyste Msze św., w Cividale na przykład, mieszkańcy uczestniczą w tzw. Messa dello Spadone (Msza Miecza) odprawianej w katedrze. Dziekan kapitulny, ubrany w hełm ozdobiony piórami, dzierży wielki miecz (105cm) na znak władzy duchownej, militarnej i cywilnej przyznanej mu w 1366r. przez patriarchę Marquardo di Randeck. Mieczem tym błogosławi ludność. Tuż po mszy odbywa się tradycyjny orszak szlachty, dam, kawalerów, rycerzy i duchownych w średniowiecznych kostiumach, a także historyczne tańce przy akompaniamencie muzyki i śpiewów średniowiecznych.


4 stycznia 2014

Orszak Trzech Króli we Florencji

Cavalcata dei Re Magi - (dosł. "jazda konna Trzech Króli") Orszak Trzech Króli we Florencji, jedno z najważniejszych wydarzeń roku, to tradycyjny przemarsz kostiumowy, którego korzenie sięgają XV wieku. A w tym roku przypada osiemnasta edycja "nowoczesnej" wersji pochodu, wznowionego po latach przez Opera di Santa Maria del Fiore.


Także w tym roku, 6 stycznia orszak przejdzie przez główne ulice i place Starówki we Florencji, a poprowadzą go Trzej Królowie na koniach, a za nimi około 700 postaci w tradycyjnych, bogato zdobionych strojach. W pochodzie wezmą udział także przedstawiciele kilku etnicznych grup (w narodowych strojach) zamieszkałych w tym regionie Włoch.

3 stycznia 2014

Wojna clownów z camorrą

Na peryferiach Neapolu, we wschodniej, zdegradowanej, dzielnicy Barra, liczącej ponad 40 tysięcy mieszkańców, gdzie działa siedem aktywnych i nadzwyczaj okrutnych klanów camorry (tutejszej mafii),  od kilkunastu lat "panoszy się"  banda najgroźniejszych clawnów miasta!

2 stycznia 2014

We Włoszech znów sezonowa gorączka zakupowa


Właśnie zakończył siȩ “czarny rok” dla włoskich handlowców, w którym prawie tysiąc sklepów dziennie zamykało definitywnie działalność, głównie w sektorze odzieżowym, podaje Confesercenti.


Teraz jedyną nadzieją sklepikarzy w całych Włoszech pozostają poświąteczne zniżki. Dlatego już w pierwszych dniach planowane są zniżki od 30-40% (a nie jak w poprzednich latach, od 10-15%).