19 lutego 2015

Zarobki inżynierów we Włoszech

Na prośbę jednego z czytelników sprawdziłam dane statystyczne zarobków inżynierów we Włoszech.

Oczywiście są to dane opublikowane we włoskich mediach, min. na łamach jednej z najbardziej prestiżowych gazet finansowych, Il Sole 24ore.

fot.ilsole24ore.com

Przy okazji warto przypomnieć, że już w 2013r. na Krajowym Kongresie Inżynierów w Brescii w przedstawiciele tego sektoru z rozgoryczeniem zdefiniowali obraz włoskich inżynierów jako "wysoce kompetentni i... nisko opłacani".


Otóż w porównaniu z rocznymi dochodami inżynierów w innych krajach Europy zachodniej, we Włoszech stawki są o wiele niższe, w szczególności w zestawieniu z krajami takimi jak Francja, Niemcy, Wielka Brytania czy Szwajcaria. W niektórych przypadkach, np. w porównaniu z angielskimi inżynierami, różnica rocznych dochodów może sięgać aż 20 tys. euro (na niekorzyść włoskich inżynierów).

Poniżej średnie zarobki brutto z 2013r.


- inżynier zaraz po ukończeniu studiów zarabia 23-24 tys. euro rocznie (tj. ok. 1900-2000 miesięcznie). To niestety jedna z najniższych średnich w Europie Zachodniej dla inżynierów.

- inżynier z kilkuletnim doświadczeniem zarabia od 3 - do 5 tys. euro miesięcznie. Już jednak coraz rzadziej kontrakty opiewają na sumy ponad 35tys. brutto rocznie.

- inżynier z 10-15 letnim doświadczeniem, który osiąga bardzo dobre rezultaty zarabia od 5 do 10 tys. euro miesięcznie. Niestety, takich stawek jest już coraz mniej.

Ponadto, można się oczywiście domagać dogodnego pakietu "benefits", np. samochód firmowy, smartphone, itd.

Zainteresowanych odsyłam do tabeli minimalnych średnich zarobków na stronie: ediltecnico.it  
(skrót "RAL" oznacza Reddito Annuale Lordo - roczny dochód brutto)
1 komentarz:

  1. Czyli w sumie nie tak dużo, jak by się mogło wydawać. Panuje u nas zdanie, że za granicą każdy zawód jest dobrze wynagradzany, ale odnosząc się do włoskich realiów, to inżynier nie jest zapewne szczytem marzeń.

    OdpowiedzUsuń