28 stycznia 2012

Nadawanie imion we Włoszech


We Włoszech wybór imienia dla dziecka reguluje dekret Prezydenta Republiki n. 396/2000, który przewiduje pewne ograniczenia, np. dziecku nie można nadawać tego samego imienia co ojciec, brat czy siostra nadal żyjący. Nie można nadawać imienia tego samego co nazwisko. Imię nie powinno poddawać pod wątpliwość, czy dziecko jest chłopcem czy dziewczynką i musi być zgodne z płcią dziecka.

Imię nie może być ośmieszające, nieprzyzwoite czy dyskryminujące, lub też utrudniające włączenie dziecka w kontekst społeczny, np. w zeszłym roku nie uznano imienia: Venerdì.

Trzeba także uważać na dziwne połączenia imienia z nazwiskiem, np.: Chiappa Rosa, Vera Vacca; Rosa Pantera, Benedetta Topa, Leon Cino, Massimo Voltaggio...

Ponadto, imię zarejestrowane we Włoszech może składać się najwyżej z trzech elementów.
(Ciekawostki z prasy: Focus, 27/01/2012)

1 komentarz:

  1. Niezle mnie ubawily polaczenia imion z nazwiskami :) Jednak w dalszym ciagu wsrod starszych ludzi, szcegolnie z poludnia mozna spotka osmieszajace polaczenia. mialam kiedys pacjentach, ktory jak podal mi swoje imie i nazwisko, to myslalam, ze sobie zartuje i poprosilam go o dukumenty :)

    OdpowiedzUsuń