27 lipca 2013

Opłata turystyczna we Włoszech

Imposta/tassa di soggiorno - opłata turystyczna, zwana w Polsce jako "opłata klimatyczna" lub "opłata uzdrowiskowa" to obowiązkowy podatek miejscowy we Włoszech płacony od każdego turysty za nocleg w danej miejscowości. Podatek pobierany jest bezpośrednio na rachunek hotelu, B&B, campingu, itd. Przy czym im bardziej luksusowa kategoria hotelu, tym opłata dla turysty się zwiększa. 

Wysokość opłaty turystycznej waha się od 2,90 euro w Wenecji, 2,70 euro we Florencji i Mediolanie, oraz 2 euro w  Rzymie. W mniejszych miejscowościach opłaty w B&B, oraz hotelach 1,2,3-gwiazdkowych podatek sięga zwykle 1 euro, a w hotelach od 4-5 gwiazdkowych 2 euro, ale może też wynosić 5 euro od osoby za nocleg.

Niektóre miasta zwalniają z opłat dzieci i  młodzież, a 70% miejscowości ogranicza opłatę turystyczną tylko do kilku pierwszych spędzonych noclegów. 


Stowarzyszenia hotelarskie często protestują przeciwko sukcesywnemu podnoszeniu podatku turystycznego, ponieważ ma on znaczący wpływ na wzrost cen pobytu w hotelach.

(ciekawostki z prasy: linkiesta.it, 27/0772013)

2 komentarze:

  1. polacy powinni zbojkotowac tzw taksy klimatyczne i olac te wszystkie kraje-nie jezdzic tam-wybierac kraje wolne od tego!

    OdpowiedzUsuń
  2. Hahaha, a to nie wiesz, że w Polsce też się płaci ten podatek?
    Tylko, że zwykle jest już wliczony w cenę

    OdpowiedzUsuń