15 lipca 2013

Zaadoptuj dziurę w Neapolu

Adotta una buca, czyli "zaadoptuj dziurę" to nowy pomysł urzędu miasta Neapolu, który walczy z kryzysowym brakiem funduszy na łatanie dziur na ulicach. 

fot.noi.napoli.it
Tak więc aby obniżyć koszty naprawy dróg miejskich władze Neapolu zwróciły się z propozycją do mieszkańców, sklepów i firm, aby w zamian za darmową reklamę na okres 3 miesięcy w postaci tablicy ogłoszeniowej czy totemu reklamowego w danym punkcie miasta sfinansowali pokrycie jednej z niebezpiecznych dziur w asfalcie.Burmistrz miasta, De Magistris, tłumaczy, że podobne rozwiązania wprowadziły także inne miasta z pozytywnym odzewem mieszkańców, np. "zaadoptuj tereny zielone", "zaadoptuj skwer", "zaadoptuj zabytek", itd. W trudnych czasach, dodaje burmistrz Neapolu, kiedy obcinają nam drastycznie fundusze, wszyscy powinni zająć się losem miasta, w którym mieszkają, bez względu na podziały formalne: "publiczne-prywatne".
(ciekawostki z prasy: napolitoday.it, 27/04)

Jak podaje tutejsza prasa, w  Neapolu  nie brak aktywnych mieszkańców miasta. Jeden z nich od jakiegoś czasu zaadoptował całą ulicę via Piscicelli: oczyścił z porozlepianych skrawków reklam słupy, wysprzątał ze śmieci, pomalował i odświeżył  donice miejskie sadząc w nich nowe kwiatki, naprawił niebezpieczną dziurę w asfalcie... 
(vomero.napoliday,it, 10705/2013)

Czy Neapol stanie się wreszcie wzorem dla innych włoskich miast w najlepszym tego słowa znaczeniu?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz