11 lutego 2015

Najpiękniejszy kanion w EuropieNajpiękniejszym kanionem w Europie mianowano włoski przełom gola di Gorropu na Sardynii.

fot.wikipedia


Gigantyczny kanion (. gola), czyli przełom rzeki Rio Flumineddu, przecinający górskie zbocza o wysokości ponad 500m, znajduje się w Supramonte, na granicy terytorium Orgosolo i Urzulei. 

Przełom o długości 1,5 km jest rajem dla pasjonatów trekkingu, wspinaczki górskiej, czy spływów kajakowych. Przejście przez kanion dla turystów przebiega min. trasą Sedda ar Baccas – Gorropu, o zmiennej szerokości od kilku metrów do kilkunastu centymetrów i oferuje widoki na niesamowite jaskinie, sugestywne krajobrazy, i niezwykłe piękno bioróżnorodności natury...

fot.wikimapia

Lokalna legenda głosi, że w jednej z jaskiń zamieszkuje okropny potwór zwany sa mama de Gorropu - mama Gorropu. Inni znów wierzą, że jaskinie są domem dla sos drullios, małych przerażających stworków, które żywią się ludźmi. Wreszcie, to idealne miejsce dla sa Tentassione, diabła, który obiecywał chciwym ludziom bogactwa w zamian za duszę.

Najpiękniejszą legendą jest jednak opowieść o tym, że tylko w pewnym okresie roku i o konkretnej godzinie (którą znają tylko okoliczni mieszkańcy) z najwęższego miejsca przełomu można zobaczyć gwiazdy w środku dnia!

Wstęp na trasę przez przełom 5 euro, w godzinach 10.30-17.30

Zainteresowani mogą wybrać także różnej trudności i długości wycieczki organizowane przez lokalnych przewodników. Więcej informacji na stronie: link2 komentarze:

  1. Kanion ma bardzo interesującą historię - diabły, potwory, które zamieszkują tak cudne miejsce. Ciekawe, dlaczego właśnie je przyporządkowano do niego. Z pewnością kanion jest godny polecenia innym. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przepiękny kanion byliśmy z mężem zachwyceni ;-)

    OdpowiedzUsuń