30 maja 2012

Festyny czereśni we Włoszech

fot.eventisagre.it
Czerwiec to sezon na czereśnie, a ponieważ Włochy  są czwartym producentem tych owoców na świecie,  (ponad 130tys. ton rocznie), od lat organizowane są liczne lokalne festyny tych owoców na całym terenie kraju.
Oto kilka propozycji na najbliższe weekendy:Lazio
W dniach od 1 do 3 czerwca w Sant’Angelo di Roccalvecce (Viterbo), w przepięknych okolicach Valle del Tevere, odbędzie się 32-a Sagra delle Ciliegie, festyn na którym króluje jedyna w swoim rodzaju odmiana czereśni, typowa dla tego regionu cerasa santangiolese.
Na imprezie będzie można degustować owoce, a także obejrzeć spektakle, czy wziąć udział w tradycyjnym wyścigu Marcialonga delle Cerase i innych atrakcjach zorganizowanych przez władze miasta.


3 czerwca Sagra delle Ciliegie w Pastena (Frosinone). Organizatorzy zapewniają darmową dystrybucję czereśni i zapraszają na sfilata di carri, czyli przejazd po mieście kolorowych wozów udekorowanych owocami. Przy okazji można zwiedzić słynne Grotte di Pastena. 

Liguria
Od 1 do 3 czerwca w Sant'Olcese Chiesa (Genova) odbędzie się Sagra della Ciliegia. W programie degustacja owoców, ciast i deserów z czereśnią, zabawy dla dzieci, warsztaty kreatywne, i Marcia della Ciliegia

Toscana
2 i 3 czerwca w Lari (Pisa) odbędzie się Sagra delle Ciliegie. Organizatorzy zapraszają na degustacje takich gatunków jak: Marchiana, Papalina, Gambolungo, Morella, Usigliano, Giardino, Siso, Crognola, Cuore, itd. Imprezie towarzyszyć będą spektakle, wystawy i targ gastronomiczny.

Campania
9 czerwca w Campoli Monte Taburno (Benevento) odbędzie się Festa della Ciliegia. Organizatorzy zapowiadają dużo muzyki i zabawy przy degustacji czereśni i innych produktów lokalnej gastronomi. Na Mercato della Ciliegia będzie można kupić  takie gatunki jak Durone di Vignola, Gambacorta alla Ferrovia, Limone, i inne.


Puglia
W Conversano (Bari) w dniach 2 i 3 czerwca odbędzie się Festa delle Ciliegie. Oprócz degustacji owoców organizatorzy przygotowali inne imprezy, min. spektakle taneczno-muzyczne, konkursy, wyścigi, pokazy, i inne atrakcje.

Sardegna
Festyn czereśni organizuje się także w Osini (Ogliastra) na Sardynii - Sagra delle Ciliegie, w dniach 2 i 3 czerwca. W programie przewidziana jest degustacja owoców i innych produktów regionalnych, wycieczki po skałach, tzw. tacco di Osini, prezentacje filmów i zdjęć, a także spektakle muzyczne.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza