16 maja 2012

Jak ćwiczyć pisownię w języku włoskim


fot.nuvola.corriere.it

W odpowiedzi na prośbę jednej z czytelniczek piszącej z Prato, podaję kilka propozycji na ćwiczenie pisowni w języku włoskim.

Czytelniczka pisze, że mieszka we Włoszech już od kilku lat i dosyć dobrze sobie radzi z językiem mówionym, jednak wciąż ma problemy z pisownią w języku włoskim, przy czym dodaje, że nawet nauka na kursach dla początkujących nie przyniosła spodziewanych  rezultatów.


W takim wypadku proponuję zdobyć (czy pożyczyć) od znajomych lub sąsiadów, którzy mają dzieci w wieku szkolnym, stare podręczniki do języka włoskiego. Podręczniki szkolne z reguły są bardzo dobrze opracowane, zawierają obrazowe wyjaśnienia reguł, proste przykłady i wiele ćwiczeń.  Oprócz tego, przed wakacjami znajdziecie  w księgarniach wiele publikacji (zeszytów z ćwiczeniami) dla dzieci i mlodzieży do utrwalania materiału z włoskiego na różnym poziomie językowym. 

Aby poćwiczyć ortografię i poszerzyć słownictwo proponuję połączyć łatwe z pożytecznym i spróbować sił na  krzyżówkach dla dzieci i młodzieży dostępnych w każdym kiosku z prasą. Objaśnienia haseł są tutaj na ogół dużo łatwiejsze niż dla dorosłych, a poza tym z tyłu książeczki możecie znaleźć rozwiązania i od razu sprawdzić swoje umiejętności.

Proponuję wreszcie  ćwiczenia online. I znów dobrze jest szukać ćwiczeń dydaktycznych dla dzieci w wieku szkolnym, np. na stronie link, lub link 2; i ćwiczenia  dla cudzoziemców, np.: link , link 2;  oraz dyktanda na stronie link (czytane przez lektora normalnie i wolno, po czym takst można skonsultować poniżej). 
Na tym samym portalu znajdziecie także wiele innych bardzo przydatnych ćwiczeń z włoskiego, np. kilkając na zakładkę youtube, pojawi się ćwiczenie „uzupełnij brakujące słowa” z usłyszanej piosenki. Osobiście bardzo polecam takie ćwiczenia również ze względu na rozumienie tekstu. Można także samemu spróbować zapisać słowa ulubionych włoskich piosenek, a potem sprawdzić tekst w internecie, np.na stronie WikiTesti

Na rynku włoskim istnieje oczywiście wiele publikacji do nauki i szlifowania języka, w księgarniach znajdziecie choćby takie broszury jak:
- Esercizi di italiano, Alberti Amedeo, ed. Vallardi A., 2002, (€ 8,50) - 400 ćwiczeń, zabaw i testów na różnych poziomach językowych
-  Italiano. Guida all’ortografia, Alberti Amedeo, ed. Vallardi A., 2003, (€ 8,50) – zasady i ciekawostki ortografii włoskiej. Język pisany i mówiony. Słowniczek najpospolitszych błędów.

1 komentarz:

  1. Dziekuje za rady poste i napewno skuteczne jestem na etapie poszukiwania materialu i zabieram sie do pisowni czas swoje pokaze.Takich jak ja osob jest napewno wiele.

    OdpowiedzUsuń