17 maja 2012

Nieznany włoski folklor

Prawie wszyscy znamy dobrze włoską tarantełłę (chociaż jej wersji  jest oczywiście  wiele), ale przecież każdy region może pochwalić się własnymi tradycyjnymi strojami, muzyką i tańcami.  Proponuję poznać mniej znane, może nawet trochę zapomniane, ale bardzo charakterystyczne tańce ludowe. Oto kilka wybranych przykładów:


"IL BALLO DEI GOBBI" (il bal di gob - taniec garbatych) - taniec rozpowszechniony w regionie Emilia Romagna, tańczony na balach karnawałowych i podczas Festa della vecchia (święta staruchy).

"MORESCA", taniec pochodzenia arabskiego, z XV/XIVw."TAMMORRIATA" - (zwana także tammurriata), taniec z regionów południowych Włoch, głównie Campanii, należy do tańców w rytmie bębenków i tamburynów, stąd nazwa: tammorra - bębenek, tamburyn. "LA MASCARATA" -  pochodzi z wyspy Ischia, taniec z końca XIXw., należy do tańców wykonywanych z kijami i szpadami. SA DANZA MEANESA -  tańczony na Sardynii, w okolicach Meana. Przedstawia męsko-damskie zaloty wyrażane poprzez charakterystyczny ruch stóp.

 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza