8 sierpnia 2013

Monza - idealna wycieczka na piknikParco di Monza to największy ogrodzony park miejski w Europie. 14-kilometrowy mur otacza 685 hektarów parku, prawdziwe płuca Lombardii.

Park powstał w 1805r. z inicjatywy Eugene de Beauhaurnais, wicekróla Włoch za panowania Napoleona, i został zaprojektowany przez Luigiego Canonica, ucznia architekta Piermariniego, który nieco wcześniej zrealizował sąsiadującą rezydencję królewską - Villa Reale (oraz mediolańską La Scalę). 
Villa Reale to letnia rezydencja przeznaczona dla ukochanego syna cesarzowej Austrii, Marii Teresy z Habsburgów, Ferdynanda I.  Habsburgowie przyjeżdżali tutaj z Mediolanu na  polowania i huczne zabawy.
Następnie rezydencja przeszła w ręce Napoleona, a później przejęła ją dynastia Savoia.

Obecnie neoklasyczna Villa Reale, majestatyczny symbol dworu Habsburgów, jest zamknięta dla zwiedzających ze względu na renowację budynku, ale wstęp do ogrodu różanego (roseto) przy pałacu jest wolny. Tam też odbywają się letnie wystawy i koncerty. 

fot.sempreinbici.com

Park słynie z wyjątkowych walorów krajobrazowych i architektonicznych. W obrębie parku przeplatają się tereny leśne, łąki, zabytkowe pałacyki i domostwa, a także przepływa tędy rzeka Lambro. Ponadto na terenie parku znajdują się pola golfowe i słynny autodrom - tor wyścigowy Grand Prix Italia Formuły 1.Po parku można spacerować, jeździć na wrotkach, na rowerze, a nawet konno. Ponnadto, przejeżdża przez park mały pociąg turystyczny (bilet 1,5 euro) i dorożka (bilet 5 euro).  


Już od wiosny gdy dopisuje ładna pogoda park zaludniają grupy młodzieży i rodziny z dziećmi organizując pikniki i zabawy sportowe na świeżym powietrzu.
Godziny otwarcia parku: codziennie 7.00-20.30, wstęp wolny.
Monza jest położona zaledwie 12 km na północ od Mediolanu. Centrum miasta jest urokliwe i zadbane, w lato główne uliczki zapełniają się tłumem turystów i okolicznych mieszkańców.

Budynki nad rzeką Lambro

 Ponte dei Leoni  - most na rzece Lambro


Zabytkowe budynki w centrum miasta


XIVwieczna katedra gotycka św. Jana Chrzciciela.  W skarbcu katedry można podziwiać złoty diadem wysadzany kamieniami szlachetnymi  - koronę Teodolindy, królowej Longobardów.


Arengario, piazza Roma w centrum miasta - dawny ratusz z XIIIw.
Od wieków miasto zasiedlali zakonnicy z różnych zakonów chrześcijańskich, co sprzyjało rozkwitowi architektury sakralnej: kościoły, bazyliki, klasztory...Klasztor Opactwa Barnabitów piazza Carrobiolo

Browar przy klasztorze - Piccolo Opificio Brassicolo del Carrobiolo
A dla ochłody proponuję wyśmienite piwo produkowane przez Ojców Barnabitów: ma długowieczne tradycje, pochodzi z końca XVIw.


5 komentarzy:

 1. Robisz znakomite zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :))) daleko mam do ciebie!

   Usuń
  2. Aguś, zdjęcia które przekazują jakąś treść są najbardziej wartościowymi zdjęciami.
   Czasami oglądam takie, których zupełnie nie rozumiem i nie wiem o co chodziło ich autorowi: pół człowieka, pół zabytku...

   Już nie długo będziesz w Polsce, mój R także przyjeżdża i zostanie do końca miesiąca.
   Mam nadzieję, że uda nam się zdzwonić, gdyby nie to że mój R jest domatorem i marzy o leśnych wyprawach to pewnie wpadlibyśmy do Gdańska zobaczyć się z Tobą, mój syn wyjeżdża także nad morze, a mnie się marzy spotkanie z Tobą.
   Buziaki :)))

   Usuń
  3. Mnie też:))), na pewno zadzwonię, jak już dojadę, i życzę miłych wakacji całej twojej rodzince, ucałowania:)))

   Usuń
 2. Miejsce piękne i takie włoskie!

  OdpowiedzUsuń