4 września 2013

Język włoski dla nastolatków

Już od września polecam Progetto Italiano Junior (Edilingua, dostępny w wydawnictwie Nowela.pl), nowoczesny kurs multimedialny dla młodzieży rozpoczynającej naukę języka włoskiego w gimnazjum, na kursach, czy też samodzielnie.

Publikacja zawiera trzy podręczniki z płytami CD, przeznaczonymi do nauki języka na poziomach A1, A2 (podstawowy), B1 (średnio-zaawansowany).
SŁOWNICTWO
Głównym atutem tego kursu jest zdecydowany nacisk na szybkie wzbogacenie słownictwa przy pomocy dialogów, historyjek komiksowych, quizów, krzyżówek, itd., a wszystko opatrzone nowoczesną kolorową szatą graficzną, zdjęciami znanych postaci włoskiego show-biznesu, piosenkarzy, aktorów, sportowców, itd. i oczywiście włoskich nastolatków.

Teksty dotyczą podstawowych aspektów życia codziennego młodzieży: szkoła, sport, muzyka, shopping, TV i rozrywka. 

Co warto podkreślić, w dialogach dominuje język potocznytypowe wyrażenia kolokwialne, żargonowe, wykrzykniki i wyrażenia onomatopeiczne, popularne idiomy, skróty..., słownictwo, które pozwoli nastolakom na łatwiejsze "rozgadanie się" i  integrację z włoskimi rówieśnikami.

Ponadto, młodzież na pewno zainteresuje  słownictwo typowe dla SMS-ów, e-maili, internetu, itd.

Nie brak też wiadomości o kulturze i sztuce, oraz atrakcjach turystycznych we Włoszech.

GRAMATYKA
Elementy gramatyki są wprowadzane bardzo obrazowo w przystępnych kolorowych tabelach i schematach, a następnie pogłębiane w dialogach, i utrwalane w oddzielnej części ćwiczeń i zabaw językowych, oraz w końcowych mini-testach z załączonym kluczem. 

Ostatnia część podręcznika zawiera reguły gramatyczne (po włosku), przykłady i tabele z odmianą czasowników.

NAUKA ZE SŁUCHU
Na płytach CD znajdują się nagrania nie tylko prezentowanych w książce konwersacji i tekstów, ale, co szczególnie polecam na każdym etapie nauki języka, także nagrania spontanicznych wypowiedzi włoskich rozmówców, o zmiennych akcentach i dykcji.

Świetnym dodatkiem i pomocą dydaktyczną są wreszcie filmiki na DVD i online, np.:

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza