5 września 2013

Żywa szachownica - historyczna partia kostiumowa w Veneto

W dniach od 7 do 9 września w miejscowości Marostica (Vicenza) w regionie Veneto odbędzie się historyczna partia żywych szachów.


fot.aleabiglietti.it


Tradycja żywych szachów w Marostice pochodzi z 1454r. 
Jak podaje legenda, dwóch rycerzy Rinaldo d'Angarano i Vieri da Vallonara zakochali się w pięknej córce kasztelana, Lionorze. Młodzieńcy chcieli rozwiązać spór wzywając się na pojedynek, ale kasztelan nie chciał stracić żadnego z rycerzy i zadecydował, że rękę Lionory otrzyma ten, który wygra partię w szachy. A jego rywal poślubi młodszą siostrę Lionory, Oldradę.


Kasztelan zarządził grę na głównym placu, na oczach całego dworu i mieszkańców, a pionkami szachowymi miały być żywe postacie ubrane w  kostiumy odpowiadające poszczególnym figurom w grze.


Gra przerodziła się we wspaniałe widowisko, które tradycyjnie powtarzane jest co roku w Marostice, na placu Castello da Basso. Na zakończenie świętuje się ślub zwycięzcy, Vieri da Vallonara z ukochaną Lionorą,

Ten fantastyczny spektakl muzyczno-teatralny trwa około 2 godzin (początek o godz. 21.00)  i bierze w nim udział ponad 600 aktorów w przepięknej scenerii zamku. 

Każdego wieczoru może go obejrzeć ponad 4tys. widzów na przygotowanych specjalnie trybunach. Zeszłoroczne ceny biletów wahały się od 10 do 80 euro. w zależności od zarezerwowanego miejsca na trybunach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz