17 września 2013

Podręczniki z włoskiego dla początkujących i zaawansowanych

Dla początkujących, którzy jednak już zetknęli się z włoskim w wakacyjnej podróży lub w pobieżnych kontaktach z włoskimi rozmówcami, i chcieliby lepiej poznać ten język polecam pierwszą część podręcznika Nuovo Progetto Italiano 1  (A1 –A2)


Książka zawiera krótkie dialogi  z życia codziennego we Włoszech, teksty o kulturze, tradycjach i sposobach spędzania wolnego czasu. Znajdziecie tu także porady praktyczne i ciekawostki dotyczące transportu, zakupów, posiłków, itd.

Reguły gramatyczne są wdrażane w sposób, można by powiedzieć, „bezstresowy”.  Nie ma tu wyczerpujących kolumn ćwiczeń utrwalających reguły gramatyczne, a materiał jest podsumowany w ćwiczeniach na zrozumienie tekstu. 

Autorzy proponują zwykle jedno ćwiczenie gramatyczne, natomiast koncentrują się na ćwiczeniach ze słuchu, na propozycjach zagadnień do konwersacji w grupie, oraz do krótkich  wypowiedzi pisemnych. Dla samouków, na końcu każdego rozdziału, przewidziane są krótkie testy samooceny z przerobionego materiału.


Świetną pomocą dydaktyczną zarówno dla samouków, jak i dla uczestników kursów grupowych, jest załączona do książki płyta CD-ROM. Znajdziecie tu dodatkowe wyjaśnienia gramatyczne i ćwiczenia utrwalające, poszerzony zasób słownictwa,  ćwiczenia na zrozumienie tekstów, a także filmiki video z włoskich reklam.


Druga część podręcznika do kursu multimedialnego Nuovo Progetto Italiano 2 (B1-B2) przeznaczona jest dla średnio zaawansowanych, zawiera  nieco dłuższe teksty dotyczące pracy i życia zawodowego, nauki i egzaminów, pieniędzy, technologii, problemów społecznych, a także sztuki i kultury we Włoszech.

Schemat ćwiczeń opracowany jest podobnie jak w pierwszej części podręcznika. Na tym etapie również gorąco polecam korzystanie z dobrze opracowanej płyty CD-ROM z dodatkowym materiałem uzupełniającym, gdzie oprócz nagrań dialogów znajdziecie dodatkowe teksty, a w nich, co ciekawe, nowa terminologia połączona jest z linkiem odsyłającym na odpowiednią stronę internetu.Dla zaawansowanych przeznaczona jest trzecia część kursu Nuovo Progetto Italiano 3 (B2 – C1).
Ćwiczenia koncentrują się tutaj na rozumieniu specyficznej terminologii i frazeologii, analizie reguł gramatycznych, ciekawostek z etymologii słownictwa na przykładach tekstów z prasy i literatury włoskiej. Każdy rozdział zawiera serię pytań stymulujących konwersacje i tematy pisemne, a także krótkie testy do samooceny postępów w nauce.

Podręcznik zawiera dwie płyty CD z nagraniami autentycznych konwersacji radiowych z różnych tematów i dziedzin - materiały niezbędne do zrozumienia wielu aspektów języka, przyzwyczajenia się do zmiennej szybkości i jakości wymowy, zasobu słownictwa rozmówców, itd...

Ostatnim dodatkiem do podręczników jest przydatny słowniczek z elementami gramatyki dla polskojęzycznych rozmówców.

Podręczniki multimedialnego kursu Nuovo Progetto Italiano  (edilingua.it) są do nabycia w wydawnictwie Nowela.pl

3 komentarze:

  1. Korzystam z tego podręcznika i z ćwiczeń. Z czystym sumieniem polecam :) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za informację o kursie Nuovo Progetto Italiano. Po powrocie z Włoch bardzo mi brak możliwość utrwalenia mojej znajomości języka włoskiego.

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy podręcznik ten posiada klucz odpowiedzi?

    OdpowiedzUsuń