13 września 2013

Caorle i włoskie chaty kryte strzechą

Caorle (akcent na pierwszej sylabie), w regionie Veneto, ok. 50km od Wenecji, dzisiaj typowa miejscowość turystyczna, ma ponad dwutysięczną historię. 

Kilka kilometrów z dala od 15-kilometrowej plaży nad Adriatykiem i zgiełku turystów, na tutejszej lagunie znajduje się słynna Isola dei Pescatori - wyspa rybaków,  gdzie zachowały się typowe chaty kryte strzechą, tzw. cason, po włosku "casoni" skonstruowane z kłoci wiechowatej (canna di falasco).

fot.limosa.it
Ponoć historia regionu Veneto zrodziła się właśnie tutaj w IIw. n. e., kiedy to Eneti, przodkowie dzisiejszych Veneti osiedlili się tu w poszukiwaniu terenów spokojnych i bogatych w żywność. Stopniowo tereny zasiedlali następne ludy uciekające przed Barbarzyńcami. Później  ludność rybaków z laguny powoli przenosiła się dalej zakładając następne osady, na terenie dzisiejszej Wenecji...


Na wąskim trójkącie ziemi, pomiędzy kanałem Nicesolo i Saetta niektóre chaty kryte strzechami do dziś są zamieszkałe przez rybaków z Caorle. Chaty skonstruowane z trzciny są niezwykle solidne, świetnie chroniły przed zimnem i letnim upałem.

Kiedyś każda rodzina z miasteczka miała tu własną chatę rybacką. Rybacy nie musieli ich kupować, wystarczyło wydzielić sobie kawałek terytorium i postawić casone. W ostatnich czasach  niektórzy rybacy sprzedali swoje chaty turystom, którzy przjeżdżają tu raz do roku, i  niestety, drastycznie je przebudowują i unowocześniają (światła neon, podłoga z linoleum, przybudówki, itd)

Chociaż, tak naprawdę nie istnieje żaden akt własności. Casoni budowane były na terenach publicznych poczynając od XVw. Mieszkańcy zawsze mieli jednak zapewnione swoje prawa do zajmowania ich, przyznane najpierw przez Republikę Wenecką (Serenissima), później przez Austro-Węgry, Królestwo Włoch, a po II wojnie światowej były zarządzane przez lokalne konsorcjum. 
Niestety ponad dziesięć lat temu konsorcjum zostało rozwiązane i wszystkie prawa dotyczące rybackich domostw - casoni - na terrenie laguny są faktycznie zawieszone, skarżą się rybacy.

Oasi di Valle Vecchia - to teren zaliczany do specjalnie chronionych przez Unię Europejską, znajdujący się pomiędzy Caorle i Bibbione, gdzie można wybrać się na eskapady rowerowe wzdłuż przepięknej naturalistycznej trasy, i przy okazji zwiedzić Museo di ValleVecchia, wnętrza casone, ich konstrukcje, historię, ...itd.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza