10 lutego 2012

Karnawał w Wenecji 2012


Po raz pierwszy udokumentowano karnawał wenecki w 1094 roku przez Doge Vitale Falier, chociaż  o przebieraniu się w maski i kostiumy pisze się dopiero w 1268r. 

Włoski termin maschera (maska) pochodzi z łacińskiego słowa masca, które oznaczało wówczas „czarownica”, „wiedźma”, do dziś zachowało się to znaczenie w dialekcie piemonckim. Przebieranie się i malowanie twarzy miało bowiem w sobie coś magicznego, coś co pozwalało na wcielanie się w zupełnie inną postać, z innej rangi społecznej, innej płci, innej osobowości. Była to nie tylko forma zabawy  i wspólnego żartowania, ale także ucieczki od rzeczywistości...
Foto:falpala.it
Zwyczaj świętowania w przebraniu tak się spodobał libertyńskim Wenecjanom zarówno z wyższych jak i z niskich sfer, że w XV wieku władze miasta wprowadziły dekret, w którym zakazano osobom przebranym w maski chodzenia po mieście w nocy. W ten sposób chciano zapobiec aby mężczyźni przebrani za kobiety  wkradali się do żeńskich klasztorów. 
Z czasem, gdy jednak rozpusta i nierząd zaczął rozpowszechniać się podczas dni karnawału, wprowadzono zakaz wchodzenia osób przebranych (często „nieprzyzwoicie”) do kościołów, zakaz przebierania się w stroje religijne, zakaz zakładania masek w salonach gier hazardowych, aby można było rozpoznać nagminnych dłużników, czy wreszcie zabroniono przebierańcom noszenia ze sobą broni.
Foto:blitzquotidiano.it

Tegoroczny słynny Karnawał wenecki zatytułowany jest La vita è teatro, tutti in maschera” („życie jest teatrem, wszyscy w maskach”) i będzie trwał dłużej niż zwykle, od 4 do 21 lutego.
Program karnawału jak co roku jest bardzo bogaty: 

Foto:winenews.it
inauguracja festiwalu i publiczny toast przy Fontana del vino na Piazzetta San Marco 

Foto: ilmattino.it
caccia al toro (polowanie na byka)  w tłusty czwartek,
Foto:turismovenezia.it
festa veneziana sull’acqua (weneckie święto na wodzie)


Foto:remieraserenissima.com
sfilata delle Marie, czyli przemarsz 20 pięknych dziewcząt zWenecji, zwanych Marie,
Foto:alloggibarbaria.blogspot.com
volo dell’angelo (lot anioła), 
Foto:circolovelicocasanova.provincia.venezia.it
vogata finale,  (wiosłowanie na zakończenie festiwalu), nazywana vogata del silenzio (wiosłowanie w ciszy), i wiele innych atrakcji, koncertów, występów artystów ulicznych, przedstawień teatralnych... 

Więcej informacji dotyczących transportu miejskiego i możliwości zakupienia biletów online znajdziecie tutaj:link

Oto zapowiedź  tegorocznego karnawału i przygotowania organizatorów:

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza