25 lutego 2012

Rzym przez dziurkę od klucza!


Foto:italyguides.it 

O Rzymie napisano już chyba wszystko, a jednak nie można się nim znudzić. Nawet ci, którzy mieszkają tu na codzień wciąż mogą odkryć nowe  tajemnicze zakamarki, o których nie piszą ogólnikowe przewodniki turystyczne.

Proponuję wiosenny spacer na Colle dell’Aventino, jedno z siedmiu wzgórz Rzymu, po stronie południowej, z przepiękną Bazyliką Santa Sabina all'Aventino i Giardino degli Aranci, czyli ogród gorzkich pomarańczy, zwany dzisiaj Parco Savello, ponieważ należał niegdyś do jednej z najpotężniejszych rodzin rzymskich Savelli (od VII/VIII do XVIII), silnie związanej z rządami papieskimi. Ogród rozciąga się na powierzchni ok. 7.800 m², skąd można podziwiać niezapomniany widok na miasto.

Tam też znajduje się Piazza dei Cavalieri di Malta, mała oaza otoczona murem neoklasycznym, położona na terenie byłego Zakonu Templariuszy z XIIw., później klasztoru Zakonu Królestwa Jerozolimskiego, który wreszcie trafił do rąk Suwerennego Rycerskiego Zakonu  Maltańskiego, podarowany przez papieża Paolo II.
Nic dziwnego, że starzy Rzymianie wierzą, że miejsce to kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic Templariuszy, i do dziś niezrozumianych ezoterycznych i masońskich znaków i symboli.


Za zakończenie spaceru warto zatrzymać się przed główną bramą klasztoru i zajrzeć przez dziurkę od klucza, tzw. il Buco di Roma...
A ci, dla których na spacer po Rzymie jest trochę za daleko, mogą zajrzeć tutaj link

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza