14 maja 2014

Najsłynniejsze dziewczęta w bikini

Najsłynniejsze dziewczęta w bikini to Sycylijki z III/IVw. n. e. uwiecznione na cennych mozaikach w Villa Romana del Casale odkryte w 1950r. na Sycylii w Piazza Armerina (prov. Enna).


fot. wikipedia

Jak widać Sycylijki już w starożytnych czasach ubierały równie modne jak dziś bikini: biustonosz (fascia pectoralis) i odważnie wycięte majteczki (subligar).


W starożytnych łaźniach willi wpoczywający po południu Rzymianie przy kąpieli mogli podziwiać tu dziesięć smukłych i wysportowanych dziewcząt, uprawiających różne dyscypliny sportu, min. grę w piłkę, rzut dyskiem, biegi, ćwiczenia z ciężarkami...Villa Romana del Casale położona jest samym sercu Sycylii, gdzie przenosiły się zamożne rody Rzymian w IVw. n. e. wykupując rozległe terytoria przeznaczone pod uprawę roli i budując arystokratyczne, kapiące przepychem wille i pałace. 

Niezwykle cenne, doskonale zachowane barwne mozaiki ozdabiające podłogi willi zajmują prawie 3000m kwadratowych i przedstawiają sceny mitologiczne, gry i zawody sportowe, bankiety, polowania na dzikie zwierzęta...

Villa Romana del Casale została wpisana na Listę światowego Dziedzictwa UNESCO.

2 komentarze:

  1. A byłam tam, byłam i nawet o tym pisałam :)))*

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, faktycznie Ewo, znalazłam twój wpis i gorąco wszystkim polecam (w drugiej części Ewa pisze o Villi Romana del Casale): http://ewa-naprzeciwszczciu.blogspot.it/2013/04/wesele-na-cyprze.html

      Usuń